Bensapumpun ininä?
Valvoja: ffp jäsenet
Bensapumpun ininä?
Terve.Eli ongelma olis semmonen et auton sisällä inisee kohtalaisen kovaa.Ääntä vois kuvailla siten et ihan kun kymmenen hyttystä pörräis korvan vieres.Paikansin ininän takaluukkuun varapyöräkotelon vierestä löytyvän luukun luo.siellä ilmeisesti on toi bensapumppu.Auto oli vuosihuollos ja kysyin tost asiast.Sanottiin et bensapumpun vaihdolla ei tota ääntä saa pois et pitäs vaihtaa joku jakokappale paluuvirtauksen muutokseen tankin päässä osanumero 4B0201883C.Osaisko joku sanoa tost varaosast et voiko se aiheuttaa ton ininän ja onko se vaikee vaihtaa?Voikos eberi liityä tohon ininää jotenki kun mun mielest se alko sen jälkeen kun testasin eberiä.
Kerrotaas ny tänneki jos jolllain samanlaista vikaa ilmenee.Eli vika oli niinkin yksinkertainen kun polttoaineensuodatin.Ilmeisesti ei vaihdettu vähään aikaan ku oli tukossa ja pultit oli ruostunu kiinni.
Lisätääs viel et mikäs ton suodattimen vaihtoväli on?Auto kävi vuosihuollos merkkiliikkeessä mut ei oltu suodatinta vaihdettu
Lisätääs viel et mikäs ton suodattimen vaihtoväli on?Auto kävi vuosihuollos merkkiliikkeessä mut ei oltu suodatinta vaihdettu
Laitetaan pieni jatkokyssäri aiheeseen liittyen . Eli kun laitan virrat päälle bensapumppu pitää semmosen "nnräääk" äänen joka kuuluu suht hyvin kabiiniin... onko pumpussa joku löysällä tai ylipäätään jotain minkä vois fiksaa vai veteleekö se jo viimosiaan ?(pumppu on varmaankin alkuperäinen,aj.lähes 200tkm)ajossa kumminkin auto etenee normaalisti eli hissuksiin
Ainakin kakkoskoppasessa gti:ssä moinen ääni on ihan normaalia niin eiköhän tuo ole sinunkin menopelissä, jos se ääni on tosiaan terve eikä semmonen vinkuminen eikä rohina :) Kerää vaan paineen sinne että lähtee käyntiin..
E. voin toki olla väärässä mutta näin olettasin. Ja ääni kestää vain pari sekunttia.
E. voin toki olla väärässä mutta näin olettasin. Ja ääni kestää vain pari sekunttia.
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 17 vierailijaa