Masterpower tehot
Valvoja: ffp jäsenet
Masterpower tehot
Nyt on golffi penkitetty MP 802138 ahtimella.tulokset oli 270hv ja 370nm 0.8bar paineilla.uusi penkitys heti kun saan hommattua jäykemmän hukkaportinkellon.ja samalla nostetaan ahtoja.
mitäs muita muutoksia autoon on tehty ? putkisto ? cuuleri ? jne jne. . . noista mastereista : www.hevosvoima.com sieltä näkee mitat. perus liukulaakeri ahdin, 360 laakerointi. 802138 ---> imu 54,1mm / pako 49,5mm A/R .48 .
Miten noi kaksi MP:a eroaa toisistaan käytännön ajossa? Eli miten toi isompi pakosiipi vaikuttaa, kun muuten ovat samanlaisia?
Koodi: Valitse kaikki
MP 802317 turboahdin
Tuotto ~370hp, ulkoiselle hukkaportille.
Imusiipi 58,1mm / Pakosiipi 52,2mm. Kompurapesä .70 A/R, Pakopesä .48 A/R. Garrett T3 tyylinen kiinnityslaippa, jako 85,45x44,5mm.
Koodi: Valitse kaikki
MP 810019 turboahdin
Tuotto ~370hp, ulkoiselle hukkaportille.
Imusiipi 58,1mm / Pakosiipi 56mm. Kompurapesä .70 A/R, Pakopesä .48 A/R sisäisellä hukkaportilla. Garrett T3 tyylinen kiinnityslaippa, jako 84,45x44,5mm.
JTM, onko sulla se turbo jo itelläs? tossakin ollut sama juttu? http://foorumi.saabclub.fi/viewtopic.php?t=43196
kyllä on hyllyssä, ollu jo helmikuusta asti = ) odottelee, jotta auto valmistuu ympärillä. näkee kyllä noista kuvistakin, minkämoinen se ahdin on ( siis hevosvoima ja futurez ) futurezin sivulla lukee hassusti : sisäsellä hukkaportilla... ja kun lukee vähän pitemmälle : ulkoiselle... he he . tossa nyt linkki : http://www.hevosvoima.com/site/tuotteet ... prodid=108
http://www.nettiauto.com/viewVehicle.ph ... 1561985&PN[0]=cat_link_2&PL[0]=listCategory.php?id=30
400hv/1.5bar?
400hv/1.5bar?
en minäkään siihen 400 usko, ennenkuin näen.. mutta mutta.. 49,5mm .48 ar pakopuolella ja 51,5mm kompurapuolisella ahtimella on otettu ainakin 2.0 koneista +400hv. paineista en sano mitään... tai no ( 1.7 ) eli kaikki mahdollista, kun natsaa osaset kohdalleen. tässä tapauksessa uskoisin olevan jotain 340-360hv / 1.5bar
http://picasaweb.google.fi/jakkibull/LY ... 5347115298 tässä nämä paljon myöhästyneet.
no en tiä...noi tehot sieltä tulee muuten 1,2bar:illakin... hyvin se puskee silti eikä haittais vaikka heräis 1000rpm myöhemmin jos tuottoa olisi esim, 100hp enempi :D mutta kyllähän tuollakin nyt siivittää kulkua... nyt kun se on valmis niin eiköhän laiteta auto myyntiin ja seuraavaa projektia tilalle. :P
Yhtä nissani miestä lainatakseni, että tosi kivaa ajaa autolla, kun joka vaihteella, kun turbo herää n.5000rpm kohilla niin lähtee perä sivulle. Eli potkasee kuin muuli. Mutta jokainen tekee niinkuin haluaa.
Tuohon turbon heräämiseen vaikuttaa niin monta eria asiaa, että ei todellakaan kannata vaan katsoa ahtimen tietoja.
Tuohon turbon heräämiseen vaikuttaa niin monta eria asiaa, että ei todellakaan kannata vaan katsoa ahtimen tietoja.
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 43 vierailijaa