Passat -95 2.0 16v nykimistä ja nyt ei aina käynnisty

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

Manolito2
-
Viestit: 4
Liittynyt: 26.7.2007 8:15

Passat -95 2.0 16v nykimistä ja nyt ei aina käynnisty

ViestiKirjoittaja Manolito2 » 26.7.2007 8:31

Moottorin tyyppi ABF. Puolisen vuotta auto temppuillut. Varsinkin viileällä ilmalla liikkeelle lähdettäessä ensin tahtoo hyytyä, sitten nytkähtää vähän liiankin hätäisesti. Kaasu on ajettaessa enimmäkseen "liian" herkkä eli ihan pienellä kaasulla saattaa lähteä turhankin rivakasti liikkeelle. Kolmosella tai nelosella ajettaessa kierrosten ollessa n. 2000 tuntuu lievää nykimistä.
Nyt tuli lisäksi vika ettei aina tahdo käynnistyä. Pyörittää hyvin mutta ei starttaa. Ja hetken päästä alkaa bensa haisemaan. Tulpat + virranjakaja on uusittu mutta näiden vaihto ei tuonut muutoksia. Virranjakajan rikoin itse kun yritin vaihtaa akselin vuotavaa stefaa.
Imuvuotoja olen yrittänyt tarkastella mutta en ainaskaan itse sellaista ole havainnut.

Miko Kyllönen
-
Viestit: 54
Liittynyt: 21.4.2006 14:14

ViestiKirjoittaja Miko Kyllönen » 26.7.2007 20:28

meillä oli samanlaisia ongelmia ja yht´äkkiä jätti tienpäälle. puola oli tullut tiensä päähän. uudella puolalla ei mitään ongelmia.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 54 vierailijaa