Octaviaan konepeltiin kaasujouset

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

LauriJT
-
Viestit: 1480
Liittynyt: 17.9.2004 11:14

Octaviaan konepeltiin kaasujouset

ViestiKirjoittaja LauriJT » 28.2.2007 19:16

arvelin ihan huvikseni värkätä tuommosen okuun kun insinööri oli jostain syystä sen unohtanu. Eka versio on vielä suunnitteluasteella. siinä ajattelin hyödyntää golf/bora iskarikuppiin kiinnitettävää oem peltiosaa. tuli vaan mieleen että miten se mahtuu siellä olemaan pelti kiinni ollessa. ja missä kohtaa ne borassa/golfissa ne jousen päitten kiinnitykset tarkalleen on.

Toinen vaihtoehto (helpompi) olisi tuommonen milotecin värkki joka on melko arvokas.

nyt kun näitä vaihtoehtoja on jo kaksi niin lisääkin olisi tervetullutta. etenkin jos joku on jo tällaisen aparaatin toteuttanut niin semmosia etenkin ja kuvien kanssa, kiitos.

(jos joku tietää misstä saa niitä kuulapäisiä pultteja ja käypäsiä kaasujousia, joilla voisi plagioida tuon milotecin version niin kertokaa ihmeessä)

LauriJT
-
Viestit: 1480
Liittynyt: 17.9.2004 11:14

ViestiKirjoittaja LauriJT » 28.2.2007 20:25

Löyty topikki jossa oli INXX merkkisistä kaasujousista jotka kiinnitetään milotecin mallilla. kellään tietoa mistä niitä saa?

E: autovaruste näkyykin (pitkän ja hartaan kuukletuksen jälkeen) myyvän noita.

Nyt päästäänkin sitten siihen vaiheeseen että onko golf4/bora kiinnitykset yhtenevät octavian kanssa. eli konepellin saranat ja loksun pulttauskohdat? itellä ei enää ole mitään muistikuvaa miltä boran pellin alus näyttää.

Tapsala
-
Viestit: 510
Liittynyt: 22.8.2006 18:01

ViestiKirjoittaja Tapsala » 28.2.2007 21:52

Itse oon kans suunnitellu tekeväni kaasujousi härpäkän passatin konepeltiin...
Niitä kuulapäisiä pultteja, kuin pieniä raidetangon niveliä saa vaikka motonetistä.
Ite aattelin laittaa kaasujouseksi ihan yleis mallisen jousen joita myös saa motonetistä reilulla kympillä, eli siitä päästiin siihen että v.loppuna punnittiin nokkapeltiä kotitalous vaa-alla ja laskeskeltiin paljoko tarvitsee voimaa olla jousessa... Aattelin tehä kiinnitysraudat itse ja toisessa päässä on muutama kiinnityskohta eri kohdissa eli saa säätää kuinka korkeelle konepelti avautuu...

lukkari
-
Viestit: 5982
Liittynyt: 25.3.2004 18:20
Viesti:

ViestiKirjoittaja lukkari » 1.3.2007 8:29

Viime kesänä asensin Raid HP:n pumput golffiin. Sopivuus moitteeton ja toimii tosi hyvin kovemmilla pakkasillakin. Tuolta löytyisi.

LauriJT
-
Viestit: 1480
Liittynyt: 17.9.2004 11:14

ViestiKirjoittaja LauriJT » 1.3.2007 17:40

joo okuunkin saa niitä INXXejä, mutta on tilaustavaraa. Tilaan huomenna semmoiset. Hintaa kuulemma saman verran kuin noilla ebayn värkeillä. ilmeisesti niitä saa autovaerusteelta muihinkin autoihin kuin mitä siinä listalla näkyy eli siihen passattiinkin varmaan. laita tapsala sinne viestiä niin tietää.

lukkari
-
Viestit: 5982
Liittynyt: 25.3.2004 18:20
Viesti:

ViestiKirjoittaja lukkari » 1.3.2007 19:00

Kannattaa vähän aikaa etsiskellä, omaani maksoi EUR 23,91 toimituskuluineen Saksan kaupasta.

Kumustelija
-
Viestit: 209
Liittynyt: 26.8.2006 22:00

ViestiKirjoittaja Kumustelija » 5.3.2007 12:18

Laitellaanpa tähän kun läheltä liippaa..

Omassa Passatissani on jotkut kaasujouset laitettu pellin nosteeksi.. meninpä rämpimään tossa -25 pakkasilla auki, ja eihän se enään auki pysy..

Mietinkin nyt että onko ne tommoset INXX:t? En huomannu mitään merkkiä olevan missään. Mutta taas en ole vielä löytänyt kokonaan kromin värisiä kaasujousia mistään, lisäksi vahvasti muistelen että ne olisi toisin päin paikallaan, eli paksumpi pää alhaalla..?

Mihin tuolla autovarusteessa olevat malli erot perustuu? Pituuteen?

LauriJT
-
Viestit: 1480
Liittynyt: 17.9.2004 11:14

ViestiKirjoittaja LauriJT » 5.3.2007 18:37

saranat on myös golfissa ja ocussa erilaiset. golfissa saranan ylä ja alapuoli on suoria, mutta ocussa yläpuoli on 45 asteen kulmassa. eli kaasujousien pituuksien lisäksi eroja on tod. näk. myös kaasujousien päiden asennoissa ja niitten pallopäisten puttien kiertteitten koossa. ja paineet mahtaa olla eri että jaksaa eripainoset pellit nostaa.

sillä minä annoinkin sen golfin orkkisosien hyödyntämisen olla kun ei ollu varmaa saako niitä mahtumaan samoihin paikkoihin okussa ja golfissa kun suojat ja konepelti ja saranat on rakenteeltaan täysin erilaiset.

Corrado
-
Viestit: 175
Liittynyt: 4.8.2003 23:28

ViestiKirjoittaja Corrado » 24.7.2007 19:12

Lainataanpa vähän topikkia. Eli tilasin tuossa Corradoon Raid hp:n valmistaman konepellin kaasujousen. Ensinnäkin, tosiaan tuli vain yksi jousi, eli kuuluuko ollakin näin, ettei tule kuin toiselle puolelle? Sitten onko joku asentanut tuommoista, eli onko vinkkejä asennukseen?

Mukana tuli itse kaasujousi, sitten tuommoinen rauta, mikä ilmeisesti tulee kiinni konepeltiin, mihin sitten tulee jousi kiinni. Mukana tuli myös about 25 senttiä pitkä lattarauta, jossa on ruuvit molemmissa päissä. Mihinkäs tuon pitäisi tulla?

lukkari
-
Viestit: 5982
Liittynyt: 25.3.2004 18:20
Viesti:

ViestiKirjoittaja lukkari » 24.7.2007 21:29

Tuossa muutama postaus ylempänä Golfiin asennettuna vastaavat. Kaikki asennusosat näkyvät kuvassa. Kyllä niitä saisi pari olla.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 16 vierailijaa