AAZ turbon hukkaportin perussäätö. Liikaa paineita?

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

pasitlk
-
Viestit: 40
Liittynyt: 25.8.2006 14:35

AAZ turbon hukkaportin perussäätö. Liikaa paineita?

ViestiKirjoittaja pasitlk » 18.2.2007 20:38

Ihmettelen tässä kun taannoin Toisessa ventossa paineita ei ollut kuin 0,3 ja lopulta siihen saatiin oikeat paineet hukkaporttia säätämällä ja mukavasti kulkua ahtokaraa viilaamalla.

Nyt pihaa tuli toinen samanlainen vento. Siinä tuntui olevan hukkaportin akseli hieman väljä niinkuin edellisessäkin. Eli tavallaan portti on aina vähän raollaan. Päätin hakea motonetistä 15 euron ahtomittarin katsoakseni miten paineet on tässä autossa. Yllätys oli kyllä aika suuri kun paineita kuitenki löytyy peräty 0,8 vaikka portti jää aina hitusen raolleen. Se kun liikkui väljästi käsin muutaman millin.

Seuraavaksi kokeilin laittaa portin kiristysruuvit löysälle jotta porttia voi liikutella eestaas käsin. Sitten laitoin portin käsin kiinni asentoon, säätöruuvin kiinni porttii, mutta en kiristäny ja lopuksi lukko ruuvi tiukalle. Nyt luullakseni paineet oli säädetty minimiin mutta portti oli kiinni asennossa eikä enää raollaan.

Pienen kokeilun tuloksena osoitti että paineita oli maksimissaa 0,95-1bar!

Voiko paineita siis mitenkä säätää pienemmälle ilman että hukkaportti jää jatkuvasti osittain auki vai onko tuo Equus -1 - +1,5bar mittari niin epätarkka että oikeat paineet olisivat kuitenki sen normaalin 0,65 ja mittari se vain näyttelee mitä sattuu?

Mistä voi johtua että paineita tulee liikaa vaikka hukkaportti on juuri ja juuri säädetty niin että se on kiinni lepotilassaan. Jos nyt yhtään löysään säätöruuvia portti jää löysälle ja on siten aina vähän raollaan.

Jos joku on tutkinu näiden Equus mittareiden tarkkuuksia olisi mukava kuulla.

Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 26 vierailijaa