AAZ kone, johon tehty yläpään remontti edellisen omistajan toimesta, kas kas, kampuran pultin takia.
Nyt 2v 9kk ja 75tkm myöhemmin meni kiristäjä jonka johdosta hihna hyppäsi pois paikoiltaan. Ja näkyypä kiristin olevan VW:n omaa tuotantoa (028 109 243F, made in Canada 11/99). (Onko maahantuojalla joku vastuu kun ei kestänytkään tuota huoltokirjassa mainittua 90tkm vaihtoväliä??)
Kannen irroitin tänään, mutta venttiileissä ja männissä ei näy minkäänlaista iskun jälkeä, eikä venttiilit silmämääräisesti näytä mitenkään normaalista poikkeavilta. Voiko olla mahdollista, sillä kaikki tähän asti on sanonut että väkisinkin ottaa venat mäntiin jos jako sekoaa ?
Tarkemmin katseltaessa pisti silmään toinen juttu, kansi on joka männän imu/pako kohdasta halki. Kuulemma enemmänkin ominaisuus kuin vika eikä haittaa mitään, mutta miten todellisuudessa on?
Kuvat kiristäjästä:

