Projektina käynnistysautomatiikka dieselille.

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

[mortti]
-
Viestit: 334
Liittynyt: 11.9.2006 22:55

Projektina käynnistysautomatiikka dieselille.

ViestiKirjoittaja [mortti] » 7.2.2007 20:15

Täytyis väsäillä hiacen 2.2l dieselille "yhden napin" käynistyautomatiikka, eli käyttäjä painaa nappia ja kone repii itsensä käyntiin.

Ohjauksen toteutan mikrokontrollerilla, jonka ohjelma tarkistaa öljyt, vedet, jännitteet jne ennen käynnistysyritystä.

Mutta: mistä nappaan tiedon, koska kone on käynnistynyt? kierrosluvun nopea muutos, öljynpaine..?


Saa kysellä ja neuvoa muutenkin..

Una
-
Viestit: 992
Liittynyt: 15.2.2004 16:58

ViestiKirjoittaja Una » 7.2.2007 21:26

Öljynpaine vois olla hyvä triggeri, kuten myös esimerkiksi kierrosluvun nousu yli 700 rpm. Startillahan se kone pyörii jotain enemmän tai vähemmän alta 300 kierrosta minuutissa. Kannattaa myös perehtyä sähköisen kaksoiskäynnistyksen eston toimintaan. Muistaakseni se toimi jotenkin siten että kun latauksen merkkivalon yli oleva jännite-ero menee nollaan niin käynnistyspiirin toiminta katkeaa. Logiikallahan siihen saa toteutettua useammankin ehdon, esim että öljynpainetta on, kierrosluku yli 700 ja lataus toimii tms ennenkuin starttaus lopetetaan.

[mortti]
-
Viestit: 334
Liittynyt: 11.9.2006 22:55

ViestiKirjoittaja [mortti] » 7.2.2007 22:05

Kannattaa myös perehtyä sähköisen kaksoiskäynnistyksen eston toimintaan

Onko tuossa ideana muuta, kun että estetään tahallinen (tai tahaton) startin hyökkääminen kehälle jne kun moottori on käynnissä?

Aihiona on vielä pelkkä moottori, että laitan tohon samaan hehkujen ohjaukset, kun en tullut toimeen haisulin hehkuboksin kanssa.

ja lataus toimii tms ennenkuin starttaus lopetetaan.


Koneen mukana pyörii kokoajan generaattori, että mielellään starttais vaan sen verran kun on tarpeellista. Laturihan ei välttämättä herää heti?

Mahdollisia kylmä-/ pakkokäynnistyksiä varten tulee namuaalinappulat, eli hehkut, pa-solenoidi ja startti. Sillon saadaan laitos käyntiin vaikka huoltotilanteessa. Eli "poikeustiloja" ei tossa triggauksessa tarvitse huomioida..

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 7.2.2007 22:35

Ei kai tuohon kontrolleria tarvi jos sen ei ton monimutkaisempaa tarvi tehdä?

Latausjännite ja öljynpaine vois olla hyvä yksinkertainen yhdistelmäindikaattori. Tietty pyörintänopeus olis parempi, mutta juonikkaampi toteuttaa.

[mortti]
-
Viestit: 334
Liittynyt: 11.9.2006 22:55

ViestiKirjoittaja [mortti] » 7.2.2007 22:45

joo, ei se välttämätön ole, mutta samalle satiaiselle tulee muutakin, mm. käyntilämpöjen odottelu tyhjäkäynnillä, jonka jälkeen käsketään ruiskupumpun säätölaitteen ajamaan käyntikierroksille. Vastaavasti, kun käyttö loppuu, jäähdytellään tyhjäkäynnillä ja sitten vasta sammutetaan.

Eikä tohonkaan vielä sitä uC:tä tarvita, mutta sitä on tungettu joka paikkaan, niin laitetaan se tohonkin.

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 7.2.2007 23:05

Nuo voi olla jo helpompi tehdä kontrollerilla.

Generaattoriako väsäät? Laivamoottoria? Kompressoria?

E: Jaa mutta vanha analogiaheebo alkoi ajattelemaan jännitevertailijaa lämpöanturin perässä ja viivepiiriä...

[mortti]
-
Viestit: 334
Liittynyt: 11.9.2006 22:55

ViestiKirjoittaja [mortti] » 7.2.2007 23:21

Oma siirrettävä "voimalaitos" on tosiaan työn alla... Jos jonkin näköstä "patenttia" on tulossa, yritän tehdä itse kaikki mitä selkänahasta irtoo..

Hehkuilla näyttää olevan shunttivastus ja lohkossa lämpöanturi, näitä hyödynnetään hehkuboksissa, mutta voisko pelkän lämpöanturin varassa toimia? ilm. hiacen hehkut ei rajota ite virtaansa?

Leskinen
-
Viestit: 1385
Liittynyt: 25.2.2005 12:01

ViestiKirjoittaja Leskinen » 8.2.2007 12:38

Boschilta on saatava "duraterm" hehkua joka ei kärähdä ylihehkutuksestakaan.. En tiiä saako hiaseen..

[mortti]
-
Viestit: 334
Liittynyt: 11.9.2006 22:55

ViestiKirjoittaja [mortti] » 9.2.2007 15:34

ei tuntunut hiaceen saavan tommosia.. kuulemma johonkin vw diisseliin menee samat hehkut, ja ovat "itse virtansa rajoittavia" -voiko pitää paikkansa?


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 56 vierailijaa