Oulussa autoon murtauduttu

Kaikki auto ja liikenne jutustelut joita varten ei ole omaa kanavaa...

Valvoja: ffp jäsenet

mikjo
-
Viestit: 16
Liittynyt: 3.1.2006 15:40

Oulussa autoon murtauduttu

ViestiKirjoittaja mikjo » 9.12.2006 17:18

Eli nyt sen vasta tajuaa kun itselle kerran sattuu kohdalle. Nimittäin Oulussa Oulu hallin pihalla murtauduttiin 18:30-20:15 välisenä aikana punaiseen audi 80. Saaliina voroille ei suuriakaan lähtenyt lähinnä laitteiden asennus paikkoja hajoitettu. PS2 ja soittimen etulevyn saivat mukaan (JVC-AVX1). Kiirekkö tullut vai lähinnä täysi ammatti taidottomuus. Mutta ei uskoisi miten röyhkeää porukkaa voi olla. Kärppä peli oli käynnissä ja parkkipaikalla oli suhta paljon autoja ja vilinää.

Jos joku tietäisi tapahtumasta jotakin olisi palkiotakin tiedossa, nimittäin mikään ei ole vituttavampaa kun uudellaan alkaa nämä asennus paikat väsäämään koska ei vakuutus korjauksessa aleta erikois itse tehtyjä viritelmiä korjailemaan. Rahalliset korvaukset toki aina saa.

Oulun alueella on nyt tänä syksynä muutenkin hälyttävän paljon tapahtunut murtoja. Useamman kaverin autoon jo murtauduttu. Mutta kun poliisit eivät voi asioille mitään. Se meinaa pistää v******maan.

Leskinen
-
Viestit: 1385
Liittynyt: 25.2.2005 12:01

ViestiKirjoittaja Leskinen » 9.12.2006 18:01

Jeps, kuullut ihan läheistenkin kokemuksia miten oulu alkaa rehottaa tuon kanssa.. Paneelin sentään muistan yleensä ottaa mukaan.

LauriJT
-
Viestit: 1480
Liittynyt: 17.9.2004 11:14

ViestiKirjoittaja LauriJT » 9.12.2006 18:17

joo kaverin aanelkun apparin oven lukkokin oli pitänyt käydä joku viikko sitten särkemässä heinäpäässä. oli vielä ollut ihan uusikadun vieressä parkissa niin röyhkeesti oli käyty meisselillä lukkoa sörkkimässä, mutta sisälle ei onneks ollu päässy.

mikjo
-
Viestit: 16
Liittynyt: 3.1.2006 15:40

ViestiKirjoittaja mikjo » 9.12.2006 22:14

niihän siinä kävi että kun sen yhden kerran unohti paneelin soittimeen niin heti oltiin paikalla... :/ Ei tosian uskonut noin yleisellä paikalla mitään tapahtuvan.

Tuntuu tosiaan ihan että kyttäisivät suuremminkin vähänkään sen näköisiä autoja joissa voisi olla jotain arvokkaampaa tavaraa sisällä, edellisenä iltana kun oli näkö havointo että oltaisi juuri tämän kyseisen 80:pini ovia käyty kokeilemassa. Mutta kivaahan se on että näin kaikki laitto ja vaiva aina palkitaan. Saisi etes jonkun ryhmän vastuulle näistä teoistaan... Pakkohan oulussa tapahtuvalle mellastukselle on viranomaistenkin jossain vaiheessa jotain alkaa tekemään.

Noh, seuraavan kerran taitaa autoon tulla laitteet kiinni vasta kun varashälyttimenä on dobermanni sisällä. Tai kun oven avaa niin koko hoito räjähtää tuhannen palasiksi, toivoen myös varkaille samaa kohtaloa..

unohtui viimeksi mainita että tämä kyseinen murto tapahtui 7.12.

LauriJT
-
Viestit: 1480
Liittynyt: 17.9.2004 11:14

ViestiKirjoittaja LauriJT » 10.12.2006 13:59

taitaa muuten olla useamminkin noi kärppäs pelien aikaset täydet parkkikset rosmojen suosiossa. siellähän on kaikki parkit täynnä kilometrin säteellä hallista ja hajallaan toisistaan niin rosmojen helppo siellä mellastaa. yksi hinausauton kuski kertoi joskus vuosi sitten miten oli markettien täydellä parkkiksella murtauduttu ihan pokkana autoon ja keskellä kirkasta päivää. ja mikä ikävintä, juuri ketään ei kiinnostanut. Luulisi että toisten omaisuudesta välitettäisiin edes sen verran. kohta ei uskolla jättää autoa mihinkään kun hälytinkin saa vilkaalla paikalla ulvoa ihan turhaan kenenkään välittämättä.

mikjo
-
Viestit: 16
Liittynyt: 3.1.2006 15:40

ViestiKirjoittaja mikjo » 10.12.2006 18:08

niin siihen suuntaan kait sitä ollaan menossa. ihmiset vain ajattelevat että parempi olla sekaantumatta, eipähän ole minun ongelma. vaan kyllä minä ainakin jatkossa aijon olla entistäkin valpaamapana omani ja muidenkin autojen suhteen. kun joskus sattuis olemaan avuksi toiselle niin jospa sitä itekin apua sais kun tarvitaan..

saattaa kalevaan tulla juttua näistä auto varkauksista oulu seudulla tässä joku päivä..

-Timo-
-
Viestit: 215
Liittynyt: 3.8.2005 0:50

ViestiKirjoittaja -Timo- » 10.12.2006 18:45

Kuten mikjo kirjoitti
niin siihen suuntaan kait sitä ollaan menossa. ihmiset vain ajattelevat että parempi olla sekaantumatta, eipähän ole minun ongelma.


melkeinpä alan itsekin allekirjoittaa tuon, nimimerkillä yhden kerran poliisille silminnäkijän havaintoja antaneena.

Jouduin aikamoiseen ristikuulusteluun poliisilaitokselle ja meni aika monta tuntia ja asenne tuntui olevan hyvin päällekäyvää. Prkl minun syynikö se on jos naapurin autoon murtaudutaan. Luulin jo olevani jutussa se pääsyyllinen. Ei kiitos enää. En tarkoita, että ihan sama ei ole minun auto.

Kyllä tulee soitettua poliisille tuntomerkit tästä edespäinkin tai menen ainakin kysymään onko kenties auton omistaja.

Flashmn
-
Viestit: 1779
Liittynyt: 23.7.2003 17:54

ViestiKirjoittaja Flashmn » 10.12.2006 19:10

^kuitenki naapurisi sanonut sua pääepäillyksi. Tosin ite oon kyllä antanu silminnäkijänä tietoja ilman että mua olisi tultu kuullustelemaan. Kysytty vaan että voiko ottaa yhteyttä jos tarttee tarkennuksia.

Niin joo ja aikasempaan postaukseen, oishan se tietenki kiva seuraavan kerran ku helmoja vaihtaa ni hitsaa sinne sisälle samalla suuntapanokset, niin lähtee ainaki jalat varkaalta ku avaa oven :D noh vitsi vitsinä.

j-m-s
-
Viestit: 46
Liittynyt: 1.2.2006 14:20

ViestiKirjoittaja j-m-s » 14.12.2006 17:40

yrittihän neropatit päästä minunki ventoon mutta eihän siitä jäänyt käteen ku pahamieli ja limenvihreä kuskin kahva _o/

Tommi.
-
Viestit: 185
Liittynyt: 12.8.2003 17:02

ViestiKirjoittaja Tommi. » 14.12.2006 22:25

minun vihreään ventoon oli menty syksyllä ja meisselillä yrittivät kammeta oven kahvaa irti mutta ei lähteny, ensimmäinen positiivinen ajatus vw:n ovenkahvoista..
ja silloinkin voroille kelpasi tuommonen jvc-kdavx1 dvd soitin ja repullinen muuta hiviä.... mutta onneksi vakuutuksesta sain kaikki mitä hävisikin vaikka ei ollu mistään kuitteja..

j-m-s
-
Viestit: 46
Liittynyt: 1.2.2006 14:20

ViestiKirjoittaja j-m-s » 15.12.2006 0:47

itsellähän ei kyseisessä tapauksessa lähtenyt irti ku se itse kahva osa ei siis lukkopesä eli ovea ei saa auki oikeen millään mut jos he kahvalle jotain käyttöä keksii niin.... :D

Volkkarismi on sairaus
-
Viestit: 115
Liittynyt: 3.11.2006 0:31

ViestiKirjoittaja Volkkarismi on sairaus » 17.12.2006 4:52

Jos poliisin käytös tuntuu oudolta, niin käykääpä Sodankylässä! Mulla on monta ihmeellistä tarinaa kerrottavana sen paikan poliisin toiminnasta... Ne mitä julkisuuteen on kuulunu, on pelkkää jäävuoren huippua.

Arzi
-
Viestit: 65
Liittynyt: 11.11.2006 10:50

ViestiKirjoittaja Arzi » 17.12.2006 15:00

yksi hinausauton kuski kertoi joskus vuosi sitten miten oli markettien täydellä parkkiksella murtauduttu ihan pokkana autoon ja keskellä kirkasta päivää.

Pari vuotta sitten oli Kalevassakin iso uutinen, kun Raksilan markettien parkkipaikalla oli murtauduttu keskellä kirkasta päivää noin 20 autoon. Saaliiksi taisi jäädä saman verran kannettavia tietokoneita ja muutama kännykkä. Ei kyllä kannata jättää mitään arvokasta näkyviin vaikka poistuisi vain vartiksi autolta.

LauriJT
-
Viestit: 1480
Liittynyt: 17.9.2004 11:14

ViestiKirjoittaja LauriJT » 18.12.2006 19:57

joo tuosta se vissiin puhu.

mkm
-
Viestit: 702
Liittynyt: 11.12.2003 17:40

ViestiKirjoittaja mkm » 19.12.2006 21:04

Vuosi, kaksi, sitten Oulussa oli BMW:hin erikoistunut 'liiga' / porukka täydessä työntouhussa. Tosin, ne vei kokonaiset autot yleensä ja raadot löytyi poltettuina sieltä 4:n varresta kun ajetaan Iihin päin. Siinä Haukiputaan jälkeen on soramonttua paljon joihin näitä autoja sitten poltettiin.

Hyvin oli jannuilla tiedossa yleensä mitä autosta kannattaa viedä ja ylipäätänsä mikä auto kannattaa keikata. Meikän täysin ruoskan näköinen 2d e30 koitettiin varastaa ja se kävikin mutkat jossain, säädettävät ruiskut jne purettiin sisältä mitä nyt irti sattui lähtemään ja tietenkin kone oli kengitty kylmänä paskaksi.
Rutut pitkälti yli 11 + -20c pakkanen ei ole paras yhdistelmä kun kenkää annetaan, yläkerta oli aika huonossa hapessa. Ja juuri laakeroitu ja rakennettu alakertakin piti käyttää auki, sisäänajoakaan ei oltu edes keretty ajamaan.

Mutta edelleen ihmettelen miten ihmeessä ko. auto on osattu poimia parkkipaikalta, 'teinipommilta / 316:ltä' näyttä ulospäin ja sisällä mittariston asennukset (seos, kiekka jne) oli tehty siististi eikä huomiota herättävästi, edes poppikoneita ko laitteessa ei ollut.
Ja toinen ihmettelemisen aihe on se että miten v*tussa ko. kampe on saatu edes käyntiin noilla pakkasilla. Kesäauto = säädöt ruutassa +10c keleistä ylöspäin sekä kylmäkäynnistystä (suutinta) ei oltu laisinkaan kytketty johtuen just kesäautomaisuudesta.

Viisastuin kerrasta ja nykyään säilön kesä/projektiautot firman aitojen sisäpuolella johonka ei ilman kulkulätkää pääse sisälle.

Viimeisen puolen vuoden aikana ei ole tainnut hävitä montakaan BMW:tä varkaiden käsiin Oulun alueella. Kyseinen porukka vietti aikaa vankilassakin hetken ja heidän 'toimipisteensä' ratsataan nykyään melko usein (kun jäivät varsinaisesti viimeksi kiinni vuosi, puolitoista sitten, löytyi tästä rakenteluhallista todistettavasti yli 20 eri BMW:n osia).

Ippe.A
-
Viestit: 83
Liittynyt: 9.12.2006 19:14

ViestiKirjoittaja Ippe.A » 20.12.2006 19:31

Kannattaa hommata kunnon hälyt ennenkuin rupeaa rokkivehkeitä laittamaan...
Törkein rosmous mitä eteen tuli oli, kun äitimuori vuosi sitten ouksissa töissä käydessään jätti keskellä päivää -04 vm. cordoban rauhanyhdistyksen parkkipaikalle (lestojen kökkäjäispaikka),josta joku sitten pölli karvalakkimallin blaukkarin. Ei saanut lukkoja auki,niin piti mennä sitten ikkunan kautta sisään... Lopputuloksena ovi lommolla,kahva ja lukkopesä maassa,lasi paskana ja meisselillä kaivu jälkiä radion kehyksissä... Kymmenisen autoa oli samaan tyyliin "häpäisty".
Vappuna murtautuivat meikän saniaiseen,ovi lommolle ja lukko paskaksi,mitään ei viety kun ei ollut mitään vietävää. Meinas pikkasen vituttaa...
Pitäis oulussakin käyttää jonkinlaista sakinhivutusta näitä pikkurikollisia vastaan,poikkinaisella kädellä voisi olla vittumainen kaivaa rammareita kojelaudasta...

hanski
-
Viestit: 1193
Liittynyt: 30.1.2004 22:31

ViestiKirjoittaja hanski » 21.12.2006 12:38

http://ffp-motorsport.com/bb/viewtopic. ... highlight=

tuosta on hyviä kokemuksia...yhden kerran pelastanut auton tyhjentämisen/mahdollisen varastamisen...


Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa