Corron bensapumpun vaihto?

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

AziZ
-
Viestit: 511
Liittynyt: 7.8.2003 18:51

Corron bensapumpun vaihto?

ViestiKirjoittaja AziZ » 30.7.2006 13:33

Elikkäs kysymys tulikin jo melkeen otsikossa. Eilen sitten päätti corro hyytyä tielle, Viaksi löytyi palanut bensapumpun sulake, mutta se pirulainenhan polttaa uuden sulakkeen heti kun virrat laittaa päälle, eli ilmeisesti bensapumppu tuli tiensä päähän.

Olisiko kellään kokemusta corron bensapumpun vaihdosta, että miten se käytännössä tapahtuu? Kiitoksia jo etukäteen :)

SamiG60
-
Viestit: 104
Liittynyt: 22.8.2004 0:59

ViestiKirjoittaja SamiG60 » 1.8.2006 20:38

Mulla kans poltti bensapumpun sulakkeen aina, kun oli lambdan johdot sulanu yhteen. Ja noita kahdenlaisilla bensapumpuilla varustettuja, vanhemmissa on kaks bensapumppua toinen tankissa ja toinen auton alla, uudemmissa sitten pelkästään tankissa. Mutta kannattaa vaikka tarkastaa noi lambdan johdot eka että ovat kunnossa.

AziZ
-
Viestit: 511
Liittynyt: 7.8.2003 18:51

ViestiKirjoittaja AziZ » 1.8.2006 23:05

Joo pitääpi tarkastaa lambdan johdotukset, tässä on pelkästään tankissa pumppu, lambda on kyllä vasta 5 tkm ajettu joten kuullostaisi oudolta jos se olisi johdot yhteen sulattanu, mutta pitääpi huomenissa tarkistaa. Ja näköjään moni ei ole bensapumppua vaihtanu, tai ainakaan myönnä joten pitääpi sitten koittaa ite muistaa räpsiä kuvia ja tehdä siitä joku selostus :)

tuze
-
Viestit: 440
Liittynyt: 7.8.2003 18:59

ViestiKirjoittaja tuze » 1.8.2006 23:08

On tuossa keväällä tullut purettua tankin ulkopuolinen pumppuhässäkkä ja sekä otettua tankistakin siirtopumppu pois ja ei niissä oikeestaan mitään sen kummallisempaa ole..
Vähän pultteja auki ja liittimet irti niin sylissähän se jo on.


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 38 vierailijaa