Kun ei söörtsillä löytynyt niin kerronpa sitten omat kokemukset uudessa ketjussa.
Omat kokemukset passatin osalta - luulisin kuiten pätevän muidenkin vaginoiden kanssa.
Eli nyt on kesällä tarkoitus uusia alustan hilppeitä suuremmalla kädellä, joten pyysin viime kuussa hinta-arviot parilta vw-varaosatiskiltä. Osina olivat moottorin, laatikon, kallistuksenvakaajan, taka-akselin tukikumit/helat, pyyhkijän jumivivusto, sekä etupäästä alatukivarret 4 kpl. Keravan laakkonen, sekä oulun pörhö arvioivat kyseisen setin osien maksavan n. 1450 €. Pakettiin kuuluivat tarvittavat mutterit, pultit sekä kivisuojat (ei ole alunperin ollut) taka-akselin heloissa. Kun käyntiä oli myös hampurin kupeessa Ahrensburg:ssa kaverin tykönä niin ajattelin kysäistä mitä osat maksaa paikallisella varaosatiskillä. Ihmetys oli suuri kun paketin hinnaksi muodostui 510 € ilman etuakselin tukivarsia. 435 € olisi maksanut lisää paketti jossa olisi saanut 8 tukivartta - kaikki orkkis kamaa. Esimerkikisi taka-akselin hela maksoi saksassa 55.10 €, varaosana suomessa n. 90 €, sekä orkkis osa suomesta laakkoselta 151 €! Penkin mekanismin hinta suomessa 524 € ja saksassa 214 €.
Lisäksi palvelu oli ensiluokkaista. Minä en osannut kuin auttavasti saksaa, varaosamyyjä ei puhunut englantia kuin muutaman sanan, mutta silti saimme selvitettyä oikeat osat mm. etkan tulosteiden kautta. Aikaa kului ja välistä kävimme katsomassa nosturilla ollutta autoa jotta olimme samassa asiassa. Koko aikana ei kuitenkaan kaverin ilmeessä näkynyt kyllästyminen, kuten esim monta monituista kertaa on ollut suomessa varaosissa asioidessa tuttujenkin osien kanssa. Osat tilattiin pe aamuna ja lauantai aamuna kaikki muut osat paitti tukivarret olivat sovitusti odottamassa laatikkoon pakattuna. Tukivarsien saatavuus ongelmakaan ei tullut yllätyksenä, koska jo tilatessa kerrottiin, että 50/50 varmuudella saapi paketin.
Lämpimästi siten ainakin ite suosittelen asioimaan auton haun/lomamatkan yhteydessä samalla kertaa varaosissa. Kantsii vaikka jäädä odottamaan päiväksi, kun reissulle sattunut majoitus oli halvimmillaan 18 €/lärvä/yö. Toki ei ollut 4 tähden hotelli, mutta ajoi asiansa aivan täysin.
Osien osto saksasta - huom. ainakin auton hakijat
Valvoja: ffp jäsenet
onhan tuossa huomattava ero!
Itselleni etsiskelin ehjää vaihteistoa 2,5tdi:n jatkoksi. Hinnat oli samaa luokkaa kuin suomessa joten eipä kannata alkaa rahdata tänne. Ei, vaikka kaveri oli samaan aikaan autonhakumatkalla ja osa olis tullut rahtivapaasti.
Mutta kuten sanoit, autonhakumatkalla/muuten siellä pyöriville hyvä vaihtoehto, etenkin uusia osia ostaville.
Itselleni etsiskelin ehjää vaihteistoa 2,5tdi:n jatkoksi. Hinnat oli samaa luokkaa kuin suomessa joten eipä kannata alkaa rahdata tänne. Ei, vaikka kaveri oli samaan aikaan autonhakumatkalla ja osa olis tullut rahtivapaasti.
Mutta kuten sanoit, autonhakumatkalla/muuten siellä pyöriville hyvä vaihtoehto, etenkin uusia osia ostaville.
-
- -
- Viestit: 3377
- Liittynyt: 23.7.2003 21:20
Olen vähän ihmettellyt, että kukaan ei ole tehnyt tästä isompaa businesta eli orggis osien reimporttia. Tietysti pitää saada jonkinlainen status valmistajan silmissä, että homma futaa, mutta jäähän merkkiliikkeiden hintojen jälkeen "voiton varaa". Ilmeisesti Audiklubin Kalske hommailee osaa tällä periaatteella, tosin varma en ole koska en ole heidän kautta mitään tilannut. Itse olen hommannut satunnaisesti muutamia pikkuosia esim. GTI lupon vaihdekepin nuppeja jne. Etka tulosteiden kanssa hommassa meni ~10min ja mistään suuresta dialogista ei ole kyse. Oma aika ei ko. harrastukseen riitä, siitä pitää huolen varsinainen työnantaja.
Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 9 vierailijaa