Viritetyn myyminen/vaihtoon laittaminen?

Kaikki auto ja liikenne jutustelut joita varten ei ole omaa kanavaa...

Valvoja: ffp jäsenet

sms
-
Viestit: 190
Liittynyt: 4.5.2005 9:13

Viritetyn myyminen/vaihtoon laittaminen?

ViestiKirjoittaja sms » 12.4.2006 13:44

Täällä kun olen jonkin aikaa pyörinyt ja lueskellut jos jonkinlaista tehonlisäystapaa noihin vaggineisiin ja muihinkin niin sellainen on tullut mieleen, että miten tuollaisista meinaatte/olette päässeet eroon?
Luulisi, että auto, johon on vaihdettu turboa, suuttimia, välijäähyä, putkistoa, lastua, nestepäätä ja ties mitä näkyvää ja vähemmän näkyvää, olisi vaikea myydä tai laittaa vaihdossa. Luulisi, että pöllömpikin hoksaa, ettei jokin 90hp diisseli ole ihan vakio kun 0-100 menee, että pölähtää (ainakin sieltä pakoputkesta jos riittävästä ilmansaannista ei ole huolehdittu).

Tulipahan vain mieleen.

Donitsi
-
Viestit: 1052
Liittynyt: 10.5.2004 23:18

ViestiKirjoittaja Donitsi » 12.4.2006 13:51

Ei niitä myydä tai vaihdeta. Ajetaan paalaimeen suoraan ja haetaan uusi alle.

Vesku
ffp jäsen
Viestit: 7374
Liittynyt: 16.7.2003 23:55

ViestiKirjoittaja Vesku » 12.4.2006 13:51

Ainahan niitä löytyy jotka haluu valmiiksi viritetyn tai sittan palauttaa auton vakioksi ja myy romppeet erikseen, ei se sen kummempaa oo!

sms
-
Viestit: 190
Liittynyt: 4.5.2005 9:13

ViestiKirjoittaja sms » 12.4.2006 14:02

Tota Veskun toimintamallia olin itsekin miettinyt, tosin strippaaminen kai jonkin verran työlästä mutta saapahan kai jonkin verran takas siitä mitä virittämiseen laittanu. Lastun vaihtaminen takaisin kai maksaa, sitä kai kun ei itse voi tehdä... jokuhan tuolla tiisseliosastolla halusi boraansa vakiolastun kun virilastu oli autossa ostaessa.

Paaliin ja uusi tilalle - sopii niille, jotka ostavat uuden auton joka kolmas vuosi. :p

rbmf
-
Viestit: 37
Liittynyt: 1.9.2003 2:54

ViestiKirjoittaja rbmf » 12.4.2006 14:12

itse jo olisin autoa ostamassa niin mieluummin ostaisin valmiiksi viritetyn.

Teemu M
-
Viestit: 1964
Liittynyt: 12.12.2003 12:44

ViestiKirjoittaja Teemu M » 12.4.2006 14:12

Kyllä ite ainakin aion riisua autosta kaiken mahdollisen mitä siihen olen laittanutkin. Kaikki orkkisosat kun säästää autoa virittäessä, niin eipä tarvi alkaa niitäkään mistään metsästää. Viriosista voi joskus saada jopa melkein omansa pois, ainakin jos on ostanu käytettynä niinkuin ite olen tehnyt, mut autoa myydessä niistä ei oo ku haittaa. Kaikki vähänkin irtonainen autosta pois ja peltivanteet tilalle, ni auto on myyntikunnossa...=)

Krisse
-
Viestit: 458
Liittynyt: 21.9.2003 19:33

ViestiKirjoittaja Krisse » 12.4.2006 14:28

Ite myin ainaski vähäsen piristetyn agr:n ja meni mukavasti kaupaksi. Uskoisin että ne pikkuvirit ei oo kaupan esteenä vaan ennemminkin esteenä saattaa olla esson-baarin takapihalta pöllitystä alumiinisesta lumikolasta tehty takaspoileri tai jokin muu ylitseampuva tuning-härpäke. Hyvällä maulla tuunatut autot (tarkoitan tällä niitä jotka näyttää siltä kun ne olisivat jo tehtaalta lähtiessään varustettu lisukkeilla) ja vielä bonuksena että auto liikkuukin ripeästi eikä vain näytä siltä, menevät varmasti tosiostajille kaupaksi ja varusteista saattaa ropista jopa bonusrahaakin.

Ja tässä vaiheessa viimeistään voi virkavallan edustajat mennä donitsille, en yllytä ketään pimittämään tietoja :)
Välttämättä ei kannata laittaa myynti-ilmoon mitä virejä siinä on, mutta ostajalle olisi hyvä tehdä selväksi mitä autoon on laitettu.

Muuronen
-
Viestit: 112
Liittynyt: 16.9.2004 1:30

ViestiKirjoittaja Muuronen » 12.4.2006 18:08

Edellinen TDI koloffi oli nettiautossa 2 päivää myynnissä ja meni kaupaksi.
Ja pientä viriä oli siinäkin ja kaikki ilmoituksessa mainittu
Kyllä se hinta määrää ostaako sitä peltilehmää joku:D


Palaa sivulle “Yleinen - autot ja liikenne”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 25 vierailijaa