3B Passatin jakohihnan vaihto ja puskurin irroitus
Valvoja: ffp jäsenet
3B Passatin jakohihnan vaihto ja puskurin irroitus
Remminvaihto edessä, pitääkö käyttää puskuri irti vai onko joku McGyveri vaihtanu puskuria irroittamatta ? Jos puskin pitää käyttää pois, mitä kaikkea pitää irroittaa. Tämä vaan siksi, etten tee turhaa työtä. ADR koneeseen on kahta hihnaversiota, 152- ja 153-hampaista, missä vaihtuu, itellä -98 ?
Keula purettu, uudet osat hommataan maanantaina. Nyt kysymys kiristimestä, pitääkö vaihtaa aina uuteen ? Sitten tuli mieleen vesipumppu, mikä on suositeltava vaihtoväli ?
Keulan purku saattaa tuntua isolta hommalta, paljonhan siinä joutuu purkamaan. Aikaa ei kuitenkaan kulunut juuri tuntia enempää, kaikki lähti hienosti irti.
Keulan purku saattaa tuntua isolta hommalta, paljonhan siinä joutuu purkamaan. Aikaa ei kuitenkaan kulunut juuri tuntia enempää, kaikki lähti hienosti irti.
Pääsääntösesti näin: Kiristäjät/ohjain rullat aina uudet. Ja vesipumppu jos on jakopäässä. Suositellaan vaihdettavaksi. ethän halua tehdä uudelleen samaa homaa sen takia että se vuotaa? Tai pahimassa tapauksessa korkkaa kokonaan ja kansipahvi poks. Ja esim: Toyota Hiace on eriasia vesipumpussa se kestää 300tkm huoletta :)
Mä en ite viittiny alkaa vaihtaa hihnaa, nii vein ad-autohuoltoon ja töineen tuli maksaa 390€. Työ ja osat oli aikalailla fiftisixti. Ei tosin vaihdettu vesipumppua eikä laturin ja tehostimen hihnoja kun olivat hyväkuntoisia. Vesipumpun voi sitten vaihtaa ilman, että tarvii jakohihnaan koskea. Auto on 3b 1.8t.
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 23 vierailijaa