Subikotelon rakennusta

Kaikki auton sisustaan ja autohifiin liittyvät aiheet.

Valvoja: ffp jäsenet

hercules
-
Viestit: 3
Liittynyt: 27.9.2005 0:35

Subikotelon rakennusta

ViestiKirjoittaja hercules » 27.9.2005 1:30

Eli ois tekeillä musavehkeet vol#57
Nyt ois tarkotus kokeilla asentaa elementit kotelon ulkopuolelle. Mitä pitää ottaa huomioon koteloa tehdessä ja pitääkö kikkailla mitään ihmeellistä jotta sointi pysyy suurinpiirtein samanlaisena kuin mitä elementit on sisäänpäin.
Koteloiksi tulee 2*45l suljetut mdf boxit. Subeina on 2*12" autostudion x-sarjalaista

xite
-
Viestit: 1412
Liittynyt: 14.3.2004 19:16

ViestiKirjoittaja xite » 27.9.2005 8:01

Ei muuta huomioitavaa, kuin että tarkasta vaiheet. Joskus ei vaikuta mitään, mutta välillä huomattavastikin.

HelaKammo
-
Viestit: 1860
Liittynyt: 23.7.2003 9:13

ViestiKirjoittaja HelaKammo » 27.9.2005 8:06

Pienellä kotelolla myös kannattaa huomata, että normaalisti elementin viemä tilavuus pitää laskea kotelon tehollisesta tilavuudesta pois, mutta väärinpäin se menee päin vastoin, eli lisää tilavuutta. Voit mitata sen helposti desin mitalla ja parilla kilolla sokeria. Huomioi myös elementin asennusreikä, jos tarkaksi rupeat. Itse en kyllä noin pienistä "hajasuureista" paljoa piittaisi, mutta kokonaisvaikutus elementti sisällä vs. elementti ulkona saattaa olla useita litroja.

kilpijoki
-
Viestit: 4035
Liittynyt: 16.9.2003 12:03

ViestiKirjoittaja kilpijoki » 27.9.2005 8:12

Kotelon mitoituksessa voi ottaa huomioon nyt elementin vapaaksi jättämä tila, toisin sanoen boksi voi olla elementin verran pienempi ~ jos siis haluaa hifistellä

E: helakammo näköjään ehti ensin.

E2: tavaratilan käyttöähän moinen asennustapa sitten rajoittaakin enemmän.

xite
-
Viestit: 1412
Liittynyt: 14.3.2004 19:16

ViestiKirjoittaja xite » 27.9.2005 9:06

Toisaalta myös matalat alakavat tulla munakkaammin, jollet huomioi elementin tilavuutta, eli teet sen kokoisen kotelon, kun tekisit "oikeinpäin" asennetuillekin. Nopeat biitit saattavat hitusen puuroutua, mutta itselläni soi melkein ylisuuressa paremmin tuo lanzarin optidrive kuin optimikotelossa.

hercules
-
Viestit: 3
Liittynyt: 27.9.2005 0:35

ViestiKirjoittaja hercules » 27.9.2005 20:18

Juu. Eli vois kokeilla tehdä ton "oikean" kotelon mittojen mukaan. Jotain muistelinkin että vaiheissa oli jotain.... Tilalla ei oo niinkään väliä ku aikasempi boxi oli joku 150l kahdella 15" subilla varustettuna. Kontista tarkotus ainakin yrittää rakentaa sen näkönen että sen voi ehkä joskus avatakkin, jo sen takia että auto mihin nuo tulee kiinni tulee vasta lumien sulettua liikenteeseen. Eli rojektia muutenkin :=)


Palaa sivulle “Sisusta & Autohifi”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 8 vierailijaa