
Auton tuli vaihdossa minulle joskus tammi-helmikuussa 07, (Hinta-arvio 500e), ilmeisesti oli
alan miehillä :) Auton vetäisin yksiväriseksi, maalina punaisella maston-sprayllä jatkettu valkea peltikattomaali (27e/3l). Pohjia ei kummemmin hierottu. Mitänyt helmoja peiteltiin lasikuidulla :). Heinäkuussa 07 katsastusta varten täytyi laittaa jouset, etujarrulevyt, pari jarrukilpeä sekä muutama paikka pohjaan. (jouset 120e, jarrut 70e ja itse se katsastus ~50e+ 10e päästöt) Ulkonäköön tuli puolen auton parannus ostamalla vanteet ja renkaat (vanteet 100e, renkaat 170e)
Orkkis tekniikalla oli rullattu vaivaiset 408tkm, joten ostin noin 220tkm ajetun tekniikanluovuttaja / varaosa auton. (270e) Koppa on -85 1.3 tekniikanvaihto, ainakin kolmansilla rekisterikilvillä, ja 1.8 cl:n vaihdelaatikolla, määräjakajaa ja takajarrunjen remppaamista vaille pelikunnossa.
Syyskuussa sitten alkoi swappaus, tekniikka pois keltaisen nokalta. Pienehköä vesijäähdytteistä IHI turboahdinta ruettiin sovittelemaan koneen kylkeen, mutta laiskuus iski jo tässä vaiheessa ja päädyin hyödyntämään jo kertaalleen hitsatun valupakosarjan turbokäyttöön. Ja eihän se turbo sinne tietenkään suoraan käynyt. Tällaiseen asentoon lopulta sen kiinnitin. Oikealla oli hanakasti vastassa koneenkannake ja vasemmalla vaihdevivut. Paketti sovituksessa keltaisessa korissa, 1 ja 2. "Alaspiippu" näyttää tältä. (Rahaa meni Turboahdin laippoineen 120e, ahtoputkiston mutkat 30e ja suorat ja supparit "freebie", ahtoputkiston kumiletkut 9e)
Kun paketti oli hierottu viikon aikana suht valmiiksi (öljynpaluuta lukuunottamatta) aloitin lauantaiaamuna tekniikanvaihdon. Lauantai iltana olikin jo
tekniikka paikallaan, ja öljypohjaan hitsattu öljynpaluu. Letku ottaa vetariin kiinni kun auton tunkkaa ilmaan, mutta maassa maatessaan ei mitään onkelmaa.
Sunnuntaina vain kasasi keulan takaisin ja laittoi putkistoa konehuoneeseen. Ilman putkia, vain imuputki paikallaan ja molemmat putket.
Sitten pääsikin testiajulle, ja mahtavati nakutti. Korvakuulolta myöhästin sen verran aina että enää ei nakutusta tullut. Kytkin luistaa pirusti, edellinen omistaja oli levyn vaihtanut noin 10tkm sitten, mutta asetelma taitaisi olla poikaa vaihtaa myöskin. Välijäähdyttimen ja By-passin asennus siirtyi tuonnemas sillä välijäähyn päädyt olivat käymättömät, ja kierrätysventtiiliä ei tullut ajoissa hommattua. Kapeakaistalambdalla seos pysyy Ok, tosin ahtopaine on todella maltillinen 0.3. Seuraavaksi tiedossa siis kytkimen remppaus, välijäähy, by-pass, ja lisärikastus... Sitten olisi tarkoitus päästä penkittämään, vielä tämän vuoden puolella.
Talouskatsaus: 1236€