SPL-Dynamics 380D2-SPL koteloasiaa
Valvoja: ffp jäsenet
SPL-Dynamics 380D2-SPL koteloasiaa
Minkälaista koteloa porukka suosittelis tuollaselle SPL:le? Tällä hetkellä 70 litran kotelo 6" täyspitkällä portilla. Eikä oikeen tunnu toimivan tuossa, painetta kyllä lähtee, mutta ei soi tarpeeksi matalalla. Eli uudella kotelolla ei tarvi painetta hirveästi saada kunhan sais äänenlaadun kohdalleen.
No jos vahvistimen säädöt ovat kunnossa, on joko refleksi liian lyhyt tai kotelo liian pieni.
http://koti.mbnet.fi/~fere/kajari.html
Tuolta löytyy laskuri putken viritykselle alalaidasta. Viritä kotelo johonkin ~30Hz tienoille, niin toiminee?
Mikähän on tämän "täyspitkän" pituus?
http://koti.mbnet.fi/~fere/kajari.html
Tuolta löytyy laskuri putken viritykselle alalaidasta. Viritä kotelo johonkin ~30Hz tienoille, niin toiminee?
Mikähän on tämän "täyspitkän" pituus?
Kyl se pitäis matalaa antaa tuossa kotelossa. Tuo spl malli ei nyt ole äänenlaadun kannalta paras muutenkaan ja vaatii pitkää "sisäänajoa". xtr malli paras. Lue tuolta kokemuksia. www.maxboom.fi
Vaihdoin soittimen niin alkoi soimaan niinku pitääkin. Muistin väärin tuon tilavuuden. Netto oli 75,6 ku laskin äsken, eli viritaajuudeksi tulis n.35Hz. On tuo subi ollu jo n.puoli vuotta käytössä mulla, mutta tuo on vähä ihmetyttäny et ei soi matalalla oikeen mitenkään. Toimiskohan tuo mitenkään pienemmässä suljetussa kotelossa?
elä mene laittamaan suljettuun,jos painetta haluat.Vähän korkeampi vois viri olla,ja kotelo on aavistuksen liian suuri,666 kotelo on suosittu/hyväksi todettu,jolla kannattaa lähteä liikenteseen(66l ja 6 täyspitkä putki).Paljos syötät tehoa elementille?Missä kuormassa?lueppas lisää maxboom.fi sivustolta,sieltä saat paljon hyviä vinkkejä.
Palaa sivulle “Sisusta & Autohifi”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 24 vierailijaa