Passat 1.8 T -97 ajoneston oikut

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Perat
-
Viestit: 38
Liittynyt: 26.11.2003 18:21

Passat 1.8 T -97 ajoneston oikut

ViestiKirjoittaja Perat » 6.4.2008 12:14

-97 passatin ajonesto ei anna aina käynnistää. Ajattelin vian olevan avaimen sirussa, joka noissa kuulemma vanhempana joskus "väsyy". Vaihatin uuden sirun avaimeen, mutta silloin tällöin tekee yhä samaa vikaa, vaikkakin tuntuu ettei sitä tapahdu niin usein sirun vaihdon jälkeen. Onko kokemuksia missä vika, jos ei kerta avaimessa? Voiko joku vika aiheuttaa sen ettei ajonesto anna käynnistää?

Markku M.
-
Viestit: 4120
Liittynyt: 31.7.2005 21:02

ViestiKirjoittaja Markku M. » 6.4.2008 14:14

Ajoneston lukijakäämi. Sellainen rengas virtalukon ympärillä, jonka avulla ajonesto tunnistaa, onko avaimessa oikea siru. Käämin lukuteho kun tuppaa heikkenemään ajan myötä. Ei ole oikeastaan edes vika, vaan ehkä enemmänkin ominaisuus.
Käämi + käämin johto vaihtoon, niin johan alkaa starttaamaan!

-_Joke_-
-
Viestit: 789
Liittynyt: 23.7.2003 15:47
Viesti:

ViestiKirjoittaja -_Joke_- » 7.4.2008 12:05

Tuokin näyttää olevan hieman kausiluonteista. Mullakin taannoin alkoi temppuilemaan ja oireili jonkun aikaa. Yhtäkkiä lopetti oireilun ja meni vuosi ettei oireillut yhtään...nyttemmin taas tekee satunnaisesti. Olen ollut huomaavinani että lämpötilan vaihtelut osaltaan vaikuttaa tuohon...En ole alkanut tuota sepittämään, vaan aina startessa odottanut että ajoneston valo sammuu pysyvästi ennen starttausta...jos valo syttyy uudelleen n. sekunnin päästä sammumisestaan, niin ajonesto menee päälle. Tuolloin vain virrat pois ja uusi yritys...ei tartte turhaan höräytellä.

Perat
-
Viestit: 38
Liittynyt: 26.11.2003 18:21

Kiitos!

ViestiKirjoittaja Perat » 7.4.2008 21:10

Kiitoksia. Käämin vaihtoon sit.

SamiT
-
Viestit: 13
Liittynyt: 30.8.2007 19:28

ViestiKirjoittaja SamiT » 7.7.2008 12:12

Noniin nyt minullakin on samantyyppinen vika. Autona on VW Passat -97 1.8 T ja joskus mittaristossa vilkkuu ajoneston valo, jolloin tosiaan turhaa yrittää käynnistää. Mutta näin ei ole aina, vaan se tekee sitä vain joskus; noin muutaman kerran kuussa.

Jostain luin tällaisesta ongelmasta kuin: "the aftermarket radio problem".. Onko kenellekään tuttu? Eli kun on vaihtanut vakiosoittimen toiseen tulee ajonesto-ongelma. Korjatkaa jos olen ymmärtänyt aivan väärin.

Apuja siis otetaan vastaan..


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 27 vierailijaa