Golf iv 4motion jakolaatikko mureni

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

tomppala
-
Viestit: 18
Liittynyt: 1.6.2012 22:40

Golf iv 4motion jakolaatikko mureni

ViestiKirjoittaja tomppala » 4.4.2014 10:03

Perjantaille ihmeteltävää, käänsin asvaltilla kaikki oikealle ja ajoin parkkiruudusta pois. Meno alkoi ahdistaa niin, että taka rengas sutaisi ja kuului pam. Jakolaatikosta löytyi rattaan palanen

http://aijaa.com/g1KH8q

Mikä rikkoi?

Auto kulkee suoraan, mutta kääntäessä kytkee nelivedon heti päälle ja taka rengas alkaa lipsua ja tuntuu että jarru päällä. Tällä kertaa renkaan pito vei voiton asfaltilla ja jakoloota antautui. Haldexin ohjausyksikkö? haldexin sulakkeen irrotus auttaa asiaan.

Eli nyt uutta jakolootaa ettimään, mutta mikä aiheuttaa haldexin kytkennän kääntäessä vaikka pyörät ei sudi?

Ei tänään muuta, kiitos. Auto golf iv 4motion vr6, onko diisseleitten jakolaatikoissa sama välitys + käykö vr6 lootaan kiinni?

ma71ke
-
Viestit: 18
Liittynyt: 15.6.2006 11:44

ViestiKirjoittaja ma71ke » 7.4.2014 1:11

haldex kytkeytyy kun renkaitten pyörimisnopeus muuttuu jollain pyörällä eli onko renkaat saman kokoiset eli onko ympärysmitta sama, tai sitten joku anturi antaa väärää arvo pyörimisnopeudelle,oletko luettannu vika koodit.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 47 vierailijaa