97-caravelle, varoitusvalot, palaa tai ei pala

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

MIB
uusi tulokas
Viestit: 1
Liittynyt: 27.9.2012 8:12

97-caravelle, varoitusvalot, palaa tai ei pala

ViestiKirjoittaja MIB » 27.9.2012 8:25

Caravellessa on vyyhti pieniä sähköongelmia, jotka eivät ole sulakkeista tai viallisista johdoista selvinneet.
- käynnistyksen jälkeen hehkun keltainen valo rupeaa vilkkumaan, samalla airbagin valo palaa. Tähän vaivaan tarkistettu jarruvalojen polttimoita. Perässä lisäjarruvalo, jossa pieniä muutaman voltin polttimoita n 10, jotka palavat hieman omaan tahtiin.
- keskuslukitus ei pääsääntöisesti toimi ja samaan ongelmaan tuntuu kuuluvan takamatkustamon valot ja takasivuoven sähkökytkin (manuaaliaukaisu). Kun kuskin ovessa kuuluu, ehkä auton lämmittyä, keskuslukituksen rapsahdus, matkustamon valot toimivat, muuten eivät. Keskuslukituksen rapsahdus ei tarkoita sitä, että lukot liikkuisivat.
.- viimeisimpänä; moottorin lämpötilan varoitusvalo vilkkuu, sammuu kun käynnistää auton uudestaan.
Minulla on tunne, että kaikki viat ovat yhdesta pisteestä kotoisin, mutta mistä. Osaako ken auttaa?
t. Masa

Patu
-
Viestit: 625
Liittynyt: 24.7.2003 11:21

ViestiKirjoittaja Patu » 27.9.2012 16:41

Kerrotaanpas tähän topicciin oma ongelmani mikä kanssa on keskuslukossa. Eli kun yritän laittaa omasta t4 portterista kaukosäätimillä ovet lukkoon niin kaikki muut ovet käy lukko asennossa paitsi kuskin ovi. Eli nekään ei jää lukkoon vaan käyvät lukossa ja aukeevat.

Jos sitten taas tekee niin että laittaa avaimet virtalukkoon ja käyttää virtoja päällä ja pois ja painaa avaimesta ovet lukkoon kun avain on vielä virtalukossa niin silloin menee ovet lukkoon ja myös sen jälkeen.

Mikä on tuon jutun juoni? Onko kellään oirehtinut samalla lailla aikaisemmin?


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 26 vierailijaa