Talvipakkaset tekee ihmeitä ja 3L akku veti itsensä aika veteläksi. Tekisi mieli nostaa akku sisätiloihin latautumaan että sais lämpimässä latailtua kunnolla täyteen sen.
Mieleen muistuu kuitenkin hakureissulta ruotsalaisen jobbarin tarina siitä että tollanen Lupo vetää ecunsa tai muut systeemit tyhjäksi/jumiin jos akun ottaa pois tai virta loppuu kokonaan. Tarinan mukaan kuulemma joutuu sellaisen tilanteen jälkeen ajeleen merkkiliikkeeseen koodaileen softat uudestaan.
Nyt kysymys kuuluukin että uskoiskohan tota vai onkohan vain urbaania legendaa? Onko kellään kokemuksia vageista vai volkkareista että tapahtuuko tollasta jos akku on pidempään irti autosta? Näin rehellisenä koodarina ymmärrän että kyllähän mikä tahansa muisti tyhjenee lopulta mutta ei tuo tarina ihan aukottomalta vaikuta.
Lupon softa nollautuu akun loppuessa, voiko pitää paikkansa?
Valvoja: ffp jäsenet
-
- -
- Viestit: 23
- Liittynyt: 24.10.2010 12:38
-
- -
- Viestit: 209
- Liittynyt: 25.12.2010 7:22
Tai sitten voi käydä näinkin hassusti :D
Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot] ja 24 vierailijaa