-97 3b passat takasumuvalot ei pelaa
Valvoja: ffp jäsenet
-97 3b passat takasumuvalot ei pelaa
katsastus mies löysi tämmösen vian,polttimot ehjät,missä vika vois olla,niin ja sulakkeet on katottu.voisko syypää olla valokatkaisija,vai mikä??
ei ole nasta pohjassa pistokkeesta(en muuten ollut tietonen tosta vaikka jonkun verran näitten kanssa pelannu) ja mitään adapteria ei ole. täytyy vielä mitata tuleeko polttimoille asti virtaa,en kyllä usko et vika siellä olis koska koitin ehjillä bolsilla niitä sumuja ja ei syttyny. Voisko olla et se valokatkasija ois pökäleenä?
Itellä hieman vastaava vika. Elikkä vasemman puoleinen takasumuvalo ei pala, mutta oikeanpuoleinen kyllä. En ole johtoja mittaillut, mutta ihmetyttää josko toisesta puolesta olisi johto poikki. Ja mikä tuollaisen johdon katkaisee kun ei sitä mikään liikuta. Onkos muilla tullut tällainen puolittainen toiminta vastaan?
Nykyään otetaan takasumuvalon johto irti lampusta ja viedään se koukulle, ja sieltä virta palaa polttimolle jos kärry ei ole perässä. Jos rasiassa on johto paikallaan, rasian sisällä oleva kataisija estää virran pääsyn lampulle. Jos kärryssä on takasumuvalo, se toimii vaikka rasian katkaisija olisi rikki.
Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 24 vierailijaa