g60 helmat ja mk2:sen vakiomuovikaaret

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

säätänä
-
Viestit: 87
Liittynyt: 8.11.2009 11:21

g60 helmat ja mk2:sen vakiomuovikaaret

ViestiKirjoittaja säätänä » 18.5.2010 17:25

eli mulla olis sellainen probleema että ostin g60 muovihelmat ja takamuovikaaret, eteen mulla olis vakio muovikaaret tuossa eilen tekstailin niitä vähän paikalleen ja kysyisin kokeneemmilta että sopiiko ne yhteen vakio muovikaarien kanssa niin että ne saa fiksun näköisesti kiinni kun eilen epäilin että niitä ei saa yhdistettyä ilman etumuovien silpomista???
vehkeet olisi tulossa flairi jettaan niin takaoven kohdalle täytyy varmaan tehdä kolo helmaan että ovi mahtuu elämään?
olisi tarkoitus huomenna maalata muovit mutta jos niitä pitää leikellä/silpoa olisi fiksumpaa tehdä se ensin.

kiitoksia kaikille vastanneille etukäteen:)

jii_bee
-
Viestit: 2416
Liittynyt: 19.8.2003 21:00

ViestiKirjoittaja jii_bee » 19.5.2010 14:58

Jos nuo "vakio etumuovikaaret" ovat Flairin omat, G60 helmat ja takakaaret passaavat niihin suoraan.
Jos etukaaret ovat pikkupuskureiden kanssa käytetyt osat, joutuu nitä hieman palastelemaan.
vehkeet olisi tulossa flairi jettaan niin takaoven kohdalle täytyy varmaan tehdä kolo helmaan että ovi mahtuu elämään?

Jos oven saranat ovat kunnossa, helmoihin ei ole tarvetta kajota.

säätänä
-
Viestit: 87
Liittynyt: 8.11.2009 11:21

ViestiKirjoittaja säätänä » 19.5.2010 16:19

kyllä ne on isopuskurisen muoveja kaikki, näytti vain siltä kun äkkiseltään kokeilin että ei mene paikoilleen nuo g60+vakioon mutta hyvä kun sopii yhteen niin ei tarvi leikkiä niiden kanssa ja kyllä saranat hyvässä iskussa taisin ängetä sitä helmaa vähä väärässä kulmassa paikilleen ku otti takaoven alareunaan kii.

mutta kiitoksia paljon vastaus oli hyvä:)

säätänä
-
Viestit: 87
Liittynyt: 8.11.2009 11:21

ViestiKirjoittaja säätänä » 10.6.2010 19:51

joo ei oo ikinä menossa paikoilleen nuo muovihelmat ilman että pilkkoo etumuovikaaria:)
ja ne on ison puskurin kaaret kaikki mutta eipä siinä mitenkään käy ku on muutaki maalattavaa viikonlopulle niin voi pilkkoa ne ja maalata uusiksi..

jii_bee
-
Viestit: 2416
Liittynyt: 19.8.2003 21:00

ViestiKirjoittaja jii_bee » 10.6.2010 22:57

Jaa. Outoa että osat eivät sovi toisiinsa, vaikka Flair- ja G60- helma ovat yksi ja sama osa.
Kuvasta olisi helpompi arvailla missä on mennyt pieleen...

Tuolta voi ainakin tarkistaa onko hyppysissä varmasti oikeat osat.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa