g3 td kellomittaristo-> kiekkamittariston asennuskysymyst

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

ahola
-
Viestit: 12
Liittynyt: 15.1.2010 22:53
Viesti:

g3 td kellomittaristo-> kiekkamittariston asennuskysymyst

ViestiKirjoittaja ahola » 10.4.2010 9:36

moro. tollanen homma tarttis tehdä, meneekö heittämällä vai tartteekos laturille laittaa johto? vai onko liittimessä kaikki tarvittava? vuosimalli 93 td

selasin haulla tuntikausia ja lähinnä bensavehkeisiin asenneltu. siinä menee suoraan. jos diisseleihin oli asenneltu ohjeiden kera, g2 oli sitte kyseessä niissä keskusteluissa.

sitten oli juttuja laturin liitiimistä suht paljo, joissain oli valmis nasta jossain ei..
jos jollakin olis tietoo että käykös millälailla kiekkamittaristo normin tilalle niin olis tervetullutta.

TurboJ
-
Viestit: 966
Liittynyt: 7.1.2005 20:18

ViestiKirjoittaja TurboJ » 12.4.2010 22:35

Kolmosesta en varmaksi voi sanoa kun vain kakkosten kanssa olen näitä laitellut, mutta kun kerran viimeisissä kakkosissakin on johdot jo tehtaalta valmiina, niin kyllä luulisi olevan kolmosissakin. Ja voihan sen vilkaista meneekö laturin W-nastaan johto. Sillä johdolla ei meinaan esikammiodieselissä voi olla oikein muuta funktiota kuin rpm-signaali.

ahola
-
Viestit: 12
Liittynyt: 15.1.2010 22:53
Viesti:

ViestiKirjoittaja ahola » 17.4.2010 11:45

jees sain viimein tempastua rojektiin mittariston vaihdoksen, eli heittämällä kiinni ja toimii!

seuraavaksi siitten kaikki kojetaulun valot vaihtoon, kait ne toteutan ledeillä niin monta ku ledejä löytyy.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 13 vierailijaa