DLP-laatikko projekti

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

SSa
-
Viestit: 15
Liittynyt: 8.10.2009 23:24

DLP-laatikko projekti

ViestiKirjoittaja SSa » 21.10.2009 20:34

Elikkäs tuollaisen surullisen kuuloisa DLP-laatikko on irroitettu 165tkm rullanneesta a3sta irtaalleen. Tasauspyörästöstä oli ne surullisen kuuloisat nastat/niitit irronnut ja sehän oli tehnyt noin sentti kertaa 15mm reijän kytkimen lohkoon... hieman öljyä valskannut kytkimelle ja alkoi luistamaan 3700 kierroksen kohdalla, tämän takia aloitettu remontti. Hieman yllätti rekkaa ohittaessa kun tehot yht äkkiä hävisi.

Niittien 12.1 pulteiksi ja 10.8 muttereiksi muutetut nastat vaativat lisäksi tämän toisiopuolen alimman rattaan laakerin uusinnan (sulanut), mikä on ilmeisesti ollut yleistä.

Mutta takaisin asiaan. Milläköhän varaosanumerolla tuota DLP-laatikon toisioakselin ylempää syncroa voisi metsästää. (akselilla ei ole kuin kaksi ratasta ja syncrot ovat melkein vierekkäin) Kyseessä on siis ulommainen syncro. Syncrosta löytyy merkinnät:
28, DHM, VW ja Audi

Aloitteleva audisti
-SSa-

Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 22 vierailijaa