Octavia valittaa jarrupaloista

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

xniko
-
Viestit: 584
Liittynyt: 1.4.2007 21:00

Octavia valittaa jarrupaloista

ViestiKirjoittaja xniko » 1.6.2009 11:05

-03 1.6 occu näyttää tuota keltaista jarrupalojen kuluneisuutta ilmaisevaa valoa, vaikka paloissa pintaa 3-4mm. Ohjekirjassa ei tuohon muuta neuvottu, kuin, että suoraan vaan auto skoda huoltoon. Jarrunestettä on riittävästi säiliössä.

Joten, saako tuota millään nollattua kotikonstein, vai pitääkö tosiaan uudet palat vaan laittaa, vaikka nuo ei edes ole lopussa vielä? Valo alkoi palamaan kuoppaisella hiekkatiellä ajaessa, ei siis edes missään voimakkaassa jarrutuksessa.

evinrude
-
Viestit: 389
Liittynyt: 14.8.2008 17:54

ViestiKirjoittaja evinrude » 1.6.2009 17:16

Kyllä se valo on juurikin sitä varten että pian olisi aika vaihtaa palat, eikä sammu kuittailemalla vaan palan sisällä on johtolenkki joka katkeaa kun palat kuluvat. Iskarin viereen teet ohituslenkin niin valo sammuu ja palat ja levyt saa ajettua pilalle.

Muikku
-
Viestit: 462
Liittynyt: 16.12.2008 20:21

ViestiKirjoittaja Muikku » 1.6.2009 22:54

Itsellä oli johto poikki, ja alkoi valittamaan samaa.. Eli palalle menee kaksi johtoa, ne kun yhdistää niin ei valita enää. Pitää vaan ite sit tarkistella paljonko on pintaa paloissa.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 53 vierailijaa