Taas peruutusvalo ongelmaa, APUA tarvitaan.

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

borsastdi
-
Viestit: 15
Liittynyt: 10.8.2008 19:57

Taas peruutusvalo ongelmaa, APUA tarvitaan.

ViestiKirjoittaja borsastdi » 5.3.2009 21:18

Elikkäs borasta on pakki valot pimeänä.

on vaihdettu tähän mennessä uusi pakkivalon kytkin, uudet takalyhdyt ja kaikki polttimot.
Ja ei vieläkään toimi, mikä siis enään voisi auttaa?

Kiitos kaikille vastanneille etukäteen.

only4pro
-
Viestit: 1402
Liittynyt: 11.2.2006 15:13

ViestiKirjoittaja only4pro » 5.3.2009 22:42

joku sulake?

henkkasavosta
-
Viestit: 319
Liittynyt: 19.5.2006 23:45

ViestiKirjoittaja henkkasavosta » 5.3.2009 23:10

Olen törmännyt parissa volkkarissa (oma 4B -passatti ja kaverin IV-golffi) anturin liittimen johtojen katkeamiseen. Huonosti selitetty, mutta laatikossa olevaan anturiin tulee johtosarjasta pistoke, josta johdot katkeaa.

Kurkista samalla tuo.

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 5.3.2009 23:22

Tädillä oli selittämättömästä syystä sulake kadonnut jossain huollossa.

Viimeisin oli Laakkonen Hämeenlinna kun ABS-yksikköä korjattiin.

borsastdi
-
Viestit: 15
Liittynyt: 10.8.2008 19:57

ViestiKirjoittaja borsastdi » 6.3.2009 6:35

johtasarja kytkimeltä niin kauas kuin pystyy sitä seuraamaan on ehjä, kaikki sulakkeet ovat ehjiä ja sulakkeiden kannat tarkistettiin vielä mittarilla...

Lehtilä
ffp jäsen
Viestit: 5032
Liittynyt: 17.7.2003 23:35

ViestiKirjoittaja Lehtilä » 6.3.2009 8:27

Maadoitus?

VergO
-
Viestit: 148
Liittynyt: 30.3.2007 11:09

ViestiKirjoittaja VergO » 6.3.2009 9:39

no mulla oli omassa ventossa myös pimeänä.. jouduin ihan autosähkö liikkeeseen viemään.. :( ne piuhat voi olla misä vaan poikki tai jotain muuta.

Patu
-
Viestit: 625
Liittynyt: 24.7.2003 11:21

ViestiKirjoittaja Patu » 7.3.2009 14:46

Onko kiritetty se mekanismi mikä on siellä pakkianturin pohjalla. Kaverin seatissa oli se kuparisysteemi löysällä missä on semmoinen nastura mikä ottaa kiinni pakkianturiin.

Vaikeasti selitetty mutta kun ottaa sen pakkianturin pois niin siellä pohjalla on semmoinen kuparin värinen juttu mikä liikkuu siellä pakkianturin sisässä. Siinä jutskassa on semmoinen uloke mikä osuu siihen pakkianturiin kun pakki on silmässä. Siellä pohjalla on 8mm mutteri johon käy 13 hylsy.

Se jos on löysällä niin se menee yli siitä pakkianturissa olevasta nastasta ja silloin ei pakkivalot toimi. Huomaa parhaiten jos joku on katsomassa kun laitat pakin silmään, ja jos vilahtaa pakkivalot niin silloin vika on siinä.

Muikku
-
Viestit: 462
Liittynyt: 16.12.2008 20:21

ViestiKirjoittaja Muikku » 8.3.2009 20:33

Noiden sähköjohtojen seuraaminen ei kerro että onko johto poikki.. 1mm johtoa kärsii jo ihan kunnolla vetää. Kuori katkeaa jos johto on sisältä poikki, jos ei, niin melko työn saat tehdä että katkeaa. Ellet sitten vedä jotain terävää kulmaa vasten.

Kokeile ihan varmuuden vuoksi että se kytkin toimii, ja jännite tulee kytkimelle asti.. Joskus olen kuullut, että kannattaa vääntää pienellä meisselillä niitä nastoja jotka tulee polttimon kantaan. On ollu tapauksia ettei saa kunnolla kosketusta.

borsastdi
-
Viestit: 15
Liittynyt: 10.8.2008 19:57

ViestiKirjoittaja borsastdi » 11.3.2009 20:31

Noniin tänään on saatu pakkivalot taas pelaamaan, koko työpäivä siinäkin taas ihmetellessä työnantajan piikkiin...
(nooh, se on vaan maksavinansa, joten näytellään että tehdään jotain :)

Elikkäs kaikki johdot yms. olivat ehjiä ja samoin tuo vanha kytkinkin.
oli kulunut vivusto, taikka vaihdevivuston tangot jotenkin päässeet elämään.
Kun se tanko jonka pitäisi osua siihen pakkivalokytkimen "nisään" joka sulkee kytkimen piirin oli liian kaukana.
Korjaus oli aika simppeliä pikku "heppaus" sihen "nisään" kempillä ->nopea jäähdytys ->pikku muotoilu -> takaisin askin kylkeen, sopivan paksuinen kupari prikka väliin ettei mee liian "kauas".


Kai sitä vivustoakin olisi voinut jotenkin säätää?, mutta pääasia että toimii taas.

Kiitoksia kaikkille jotka yrittivät auttaa....

Jaakou
-
Viestit: 19
Liittynyt: 6.9.2014 14:36

ViestiKirjoittaja Jaakou » 17.3.2015 7:45

Lainaan aihetta. Eli ongelmana juurikin se ettei peruutusvalo syty kun pakin laittaa päälle. Pvalokytkin toimii, johdot ehjät jne. Mutta kytkimen tappi ei yltä vaihelaatikon sisällä olevaan tappiin, eli ei ota kostetusta. Kytkintä on jo sorvattu että menisi syvemmälle, mutta ei riitä.
aikaisemmin joku mainitsikin jostain vastakappalleen kiristämisestä, mutta miten ja mistä tämä onnistuu kun ainoa reikä vaihelaatikkoon on tuo missä pvalokytkin on, eikä siitä mahdu juurikaan mitään näkemään/tekemään.
Eli osaisko joku kertoa pystyykö sitä vaihdelaatikon sisällä olevaa mekanismia jotenkin säätämään vai mitä pitäisi tehdä? Kiitos.

Golf iv 1.4 ahw 99 man.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 27 vierailijaa