Varaosien hinta
Valvoja: ffp jäsenet
-
- -
- Viestit: 11
- Liittynyt: 26.4.2008 16:04
Varaosien hinta
Onko muille käynyt, että alkuperäisosat on toisessa liikkeessä yli 30prosenttia halvemmat ja halvmpien hinta on ovh. hinta. Molemmat vw korjaamoja.
HVM:ällä monta hyvää pointtia.
Joo, mie puhun kato välillä vertauskuvin niinku Raamatussakin tehään. Kaupantekotilanne koostuu aina kokonaisuuksista, hinta ei ole aina se asia joka ratkaisee. :)
Muistissa on jokunen tapaus vuosien varrelta, kun sama osa ja saman merkin merkkiliikkeessä maksaa eripuolilla Suomea huomattavan eri määrän seteleitä. Niin se markkinatalous toimii, ja asiakas sitten poimii tarjokkaiden joukosta sen itseään eniten miellyttävän kokonaisuuden.
Korjaamon kyseessä ollessa kannattaa ajatella myös esim. asennuksen hintaa. Toisessa paikassa osa maksaa puolet vähemmän kuin toisessa, mutta asennukseen tuhrataan sitten aikaa vastaavasti tuplaten - jopa korjaamopäällikön käskystä. Autodatan tuijjottajat ovat niitä pahimpia haavemaailmassa eläjiä. (hyvä systeemi kyllä noin firmojen kannalta, ja yhtenäistää käytäntöjä)
Näitä asioita ei tietysti voi tietää kuin Esson parlamenttia kuuntelamalla, tai itse kokeilemalla. :)
-
- -
- Viestit: 88
- Liittynyt: 17.3.2007 16:22
Itsellä on vain hyviä kokemuksia Treen Laakkosesta, osa hinnoista on tietysti
isompia kuin viereisessä vara-osaputiikissa. Mutta välillä Laakkonen yllättää positiivisesti.
Ikinä ei ole nikoteltu kun olen käynyt kysymässä eriosia, tai pelkän vanhan AKTE numeron perusteella, sanovat vain että se osa on tällä numerolla nyt.
isompia kuin viereisessä vara-osaputiikissa. Mutta välillä Laakkonen yllättää positiivisesti.
Ikinä ei ole nikoteltu kun olen käynyt kysymässä eriosia, tai pelkän vanhan AKTE numeron perusteella, sanovat vain että se osa on tällä numerolla nyt.
-
- -
- Viestit: 11
- Liittynyt: 26.4.2008 16:04
-
- -
- Viestit: 51
- Liittynyt: 22.9.2008 17:57
No missä noita volkkariosia Tampereella myydään? Alkuperäisiä tahi laadukkaita saksalaisia, ei mitään Puola-/Espanjaraskaa ala Motonet. Vaikka sieltäkin kyllä joskus saa saksalaista ainakin Bemariin.
Mitäs se haittaa jos kerran jo alkuperäisessäkin (ns. ensiasennusosassa) lukee made in spain? Ihmeesti ne tarvikeosatkin ovat pelanneet mitä on tullu asenneltua.. ja saa kaiken lisäksi parempaa palvelua tarvikeliikkeistä kuin sieltä marmoritiskiltä...
Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Google [Bot] ja 88 vierailijaa