VW passat 3B Kontin lukon vaihto

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

jontten
-
Viestit: 13
Liittynyt: 11.8.2014 11:12

VW passat 3B Kontin lukon vaihto

ViestiKirjoittaja jontten » 21.8.2014 21:35

Pitäs siis lukko saaha kontista vaihettua, mutta keskuslukituksen mottori ja lukkopesä ei taho millään lähteä irti.. Löytyskö täältä ketään kuka sen ois joskus vaihtanut? Tänään tutkittu monta tuntia ja ilmeisesti jotkut klpisut siinä mitkä on kontin kahvassa kiinni?

Bart Simson
-
Viestit: 112
Liittynyt: 16.7.2011 20:43

ViestiKirjoittaja Bart Simson » 22.8.2014 12:19

Sinulle on lähetetty yv viesti

Gollpero
-
Viestit: 274
Liittynyt: 11.3.2012 13:04

ViestiKirjoittaja Gollpero » 22.8.2014 15:05

Asiahan ei varsinaisesti minulle kuulu, mutta miksi pantata tietoa?
Joku muukin voisi arvostaa irroitusohjeita...

Bart Simson
-
Viestit: 112
Liittynyt: 16.7.2011 20:43

ViestiKirjoittaja Bart Simson » 22.8.2014 16:16

Oottelinkin jo tätä kommenttia, Siis Passat takaluukun lukkomekanismin irroitus ekaks tiätty se verhoilu irti sitte liittimet irti kannattaa tarkistaa onko hapettumia liittimissä sitte välitanko lukon ja avausmekanismin välistä toinen pää irti sitte kaksi 10mm mutteria auki mekanismin yläpuolelta siitä keskipaikkeilta sitte tasapäinen meisseli tai vastaava, siitä lukkopatruunan ympärillä olevasta rautalanka sokan takapuolelta kampeaa sitä sokkaa niin paljon kuin se liikkuu taaksepäin ja tämän jälkeen se lukkomekanismi pitäis irrota alaspäin vetämällä saattaa olla vähän tiukka mutta kyllä se lähtee sitten saakin lukkopesän työnnettyä ulos, sitä rautalanka sokkaa ei tarvii irroittaa siitä kolostaan jos ei ole pakko, takaisin kun laitta sen mekanismin niin se lukkomekanismi paikoilleen mutterit kiinni,lukkopesä paikoilleen se sokka napsahtaa siinä lukkopesän rungossa oleviin koloihin kun sen lukkopesän laitta takaisin, joissakin malleissa on siinä mekanismin oikeessa reunassa sellainen pelti läpykkä joka lähtee vetämällä irti tarkoitusta en tiiä 99 mallin lukossa sitä peltiä ei ollut eikä paikkaa sille, 00 passatin lukossa sellainen ainaskin on,kannattaa putsata se varsinainen lukko myös siitä takakannen alareunasta samalla ottaa sen suojamuovin pois ja putsaa sen lukon ja tarkistaa sen mikrokytkimen toiminnan sehän liittyy siihen takakopan valoon,olisko se sitte siinä.rekisterikilpivalolistaa ei tässä operaatiossa tarvii irroittaa.

Sebastian
-
Viestit: 8651
Liittynyt: 3.8.2003 15:43

ViestiKirjoittaja Sebastian » 22.8.2014 16:21

^asian esittäminen esim. ranskalaisten viivojen avulla olisi ehkä hieman selkeämpää kuinyhteenpötkööntajunnanvirtaasuoltaminen.

Bart Simson
-
Viestit: 112
Liittynyt: 16.7.2011 20:43

ViestiKirjoittaja Bart Simson » 22.8.2014 17:01

Sille ei sitten voi mitään jos ei ymmärrä lukemaansa eikäsenytmielestäniniinepäselvästiolekirjoitettuetteikösiitäymmärrämitätarkoitetaan, tämän takia ei aina viitti niitä ohjeita tänne laittaa kun vittuillaan asiasta mikä ei liity aiheeseen.

Sebastian
-
Viestit: 8651
Liittynyt: 3.8.2003 15:43

ViestiKirjoittaja Sebastian » 22.8.2014 17:10

Ajattelin vaan että samalla vaivalla sen olisi saanut luettavaan muotoon.
Ei kannata herneitä vetää ja ei tämä mitään vittuilua ole, rakentavaa kritiikkiä.
Onko tuo sinusta helppolukuinen ohje jos itse tuon perusteella alkaisit tekee?


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 14 vierailijaa