Passat 3BG ABS-valo vilkkuu ja palaa

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

tumu
uusi tulokas
Viestit: 1
Liittynyt: 29.7.2009 15:03

Passat 3BG ABS-valo vilkkuu ja palaa

ViestiKirjoittaja tumu » 29.7.2009 15:12

Eli ongelmana on se että ABS-valo syttyy ja jää palamaan välillä sekä huutomerkki vilkkuu. Jarrun painaminen ei vaikuta valoon ja välillä pystyy ajamaan pidemmänkin matkan ilman että valo syttyy. Välillä taas valo syttyy heti autoa käynnistettäessä. Aluksi valo vilkahti vain hetken mutta nyt valo palaa lähes aina tai syttyy heti liikkeellelähdön jälkeen.

Paikallisella huoltamolla kävin vikakoodin lukemassa ja siellä sanottiin että joku liitin tai johto on löysällä tai hiertää johonkin, tarkkaa koodia en nyt muista.

Nyt kaipaisin vinkkejä mistä tätä vikaa kannattaa lähteä metsästämään tai voiko olla että abs ohjainyksikkö olisi rikki?
Onko jotain keinoa varmistaa että se abs ohjainyksikkö on rikki muuta kuin uuden ostaminen ja jos boksi on todella rikki mistä saa halvimmalla uuden vai voiko vanhan korjata?

Ja jos joku voi vielä suositella jotain paikkaa turun seudulla missä autoa voisi käydä näyttämässä mahdollisimman halvalla niin vinkkejä otetaan vastaan.

Zemial
-
Viestit: 1561
Liittynyt: 23.7.2003 19:53

ViestiKirjoittaja Zemial » 29.7.2009 15:20

Haku kertoo. Abs-yksikössä on joku tyyppivika sisällä liitoksissa ja Oulusta löytyy paja joka korjaa sen noin 170e hintaan. Edes vikakoodien lukeminen autosta ei onnistu sillon kun tuo vika on päällä.

e: nii toki voi olla iha mikä vaa anturikin tai mikä vaa mikä sen aiheuttaa - testerillähän tuon näkee.

tt-racing
-
Viestit: 55
Liittynyt: 22.3.2006 18:51

ViestiKirjoittaja tt-racing » 30.7.2009 11:07

Tuossa yllä Zemial osui naulan kantaan. Itselläni ollut sama vika...ja on taas. Kyseessä on luultavasti ABS-ohjainboksissa oleva hopeajuotos tms. joka irtoaa. Vaasassa on ainakin Vecatronics joka korjaa ko. vikaa, muistaakseni hinta n. 150€.

Ohjainboksi löytyy konehuoneesta vasemmalta (kuskin) puolelta. Musta laatikko joka on kiinni hopeisessa "laatikkossa" johon menee neljä jarruputkea. Ohjainboksiin menee yksi leveä liitin ja se itse boksi on kiinni neljällä ruuvilla. Joskus on kuulemma tuossa liittimessä ollut myös koesketushäiriöitä, mutta noilla oireilla voisin väittää että kyseessä on juurikin tuo boksin juotos. Jos irrotat boksin niin muista suojata avoimeksi jäävät pumpun solenoidit (vai mitä ne on?) vaikka muovipussilla tms.

Netistä etsiskelin tietoa aikaisemmin ja ainakin ulkomailla ongelma oli niin yleinen että vihaiset asiakkaat saivat varaosamyyjän, tai maahantuojan, myymään erikseen pumpun ja boksin. Aikaisemmin myytiin koko setti yhdessä ja hinta taisi olla 1200€ tienoilla, mutta juurikin siitä syystä että useimmiten rikki oli ainoastaan boksi päädyttiin tavarat myymään erikseen. Netistä löytyy käytettyjä bokseja n. 300€ hintaan, uusi taitaa maksaa lähemmäs 500€ marmoritiskillä. Tiedä sitten kestääkö käytetty juurikaan pidempään kuin oma korjattu.

passat 2.8 v6
-
Viestit: 12
Liittynyt: 29.8.2008 14:28

ViestiKirjoittaja passat 2.8 v6 » 30.7.2009 14:15

marmoritiskillä kyseinen boksi maksaa nykyää 770 euroa..tietoa on koska kävin maanantaina vaihdattamas kyseisen boksin siellä.. vaihto töineen päivineen tuli maksamaan 920 euroa ja boksille kahden vuoden takuu..tietysti vaihtoa edelsi että ne tarkasti et boksi on todella rikki ettei ole joku liitos tai johto nii tarkastukselle tuli hintaa 105 euroa siis ton 920 euron lisäksi..itselläni meinaan kans paloi silloin tällöin abs valo ja huutomerkki vilkku..koko höskän jos olis ostanu kerralla eli sen hyd pumpun myös nii sille pelkälle koko höskälle olis tullu hintaa 1440 euroa marmoritiskillä..kyselin sielt et mitäs jos ostaisin käytetyn nii onnistuisko se vaihto tosta vaa siihen paikoilleen nii liikkeen sähkömies sanoi että ei..jos sen vaihtaa tosta vaa nii vikakoodeja pukkaa kuulemma reippaasti..kuulemma pitää ohjelmoida se vaihtoboksi uusiksi sitä autoa vastaavaksi..niin piti muuten toi uusikin boksi joka minun autooni vaihdettiin niin ohjelmoimaan autooni sopivaksi tai ainakii niin se sähkömies minulle sanoi..

Zemial
-
Viestit: 1561
Liittynyt: 23.7.2003 19:53

ViestiKirjoittaja Zemial » 30.7.2009 14:19

Taas on jotain kustu silmään marmoritiskillä seisoen. Taisikin tosiaan olla vaasassa eikä oulussa se paikka. Kuulostaa tutulta nimeltä tuo - työkaverin passatin boksi kävi justii korjattavana siellä ja hyvä tuli (eikä tarvinnu sopeuttamista tai mitää)

passat 2.8 v6
-
Viestit: 12
Liittynyt: 29.8.2008 14:28

ViestiKirjoittaja passat 2.8 v6 » 30.7.2009 14:51

juups vähä epäilin itsekkin että voiko muka olla niin hölmösti että pitäisi ohjelmoida..mut siis jos oman korjauttaa nii sielhän on valmiina jo se käypä ohjelma jos siel joku ohjelma on..itse etin aiemmin käytettyy jopa tän sivuston kautta ja muutama vaihto ehto tulikin mutta kun kävi selvittämään tarkemmin siis se myyjä puoli nii eipä käynytkää minun autooni ne ku niit on niin montaa erillaista boksia ja myyjillä ei sattunut olemaan juuri minun autooni käyvää boksia ja mistään purkaamoilta en löytänyt käytettyä..korjausta ajattelin kans et jos korjauttais siel vaasan liikkeessä ja kyselin sieltä asiaa nii sielt sanottiin että ekana tarkistetaan että onko korjattavissa ja korjataan jos voidaan ja silloin sanottii hinnaksi 170 eurosta ylöspäin plus rahtikulut edes takas..tulin sit kummiskin siihen päätökseen että uusi on aina uusi vaiks ei rahaa olekkaa paljoa tuhlattavaksi saakka nii asennutin uuden boksin autooni onpahan ainaskii nyt sit boksilla kahdenvuoden takuu..nii ja volkkarihuolto jossa asennutin boksin on kotkassa.

Jouk
-
Viestit: 298
Liittynyt: 5.3.2004 20:48

ViestiKirjoittaja Jouk » 17.8.2009 15:13

juups vähä epäilin itsekkin että voiko muka olla niin hölmösti että pitäisi ohjelmoida..mut siis jos oman korjauttaa nii sielhän on valmiina jo se käypä ohjelma jos siel joku ohjelma on..

Ottamatta sen enempää kantaa siihen onko tuo ohjelmoiminen tarpeellista tässä tapauksessa, heitetään nyt kuitenkin kommentti että se ohjelmoiminen on tarpeellista *joissain* tapauksissa (esim. kun hydrauliikkayksikkö vaihdetaan). Lainaus VW:n virallisesta "Volkswagen Passat B5 - Malfunctions displayed by warning lights" -diagnostiikkaläpyskästä (vikavalo palaa):

The ABS control module J104 was improperly coded after a malfunction and replacement of the hydraulic control unit.

In this case, first check the DTC memory. Then recode ABS control module J104 Coding the control module with the Vehicle diagnostic, test and information systemVAS 5051 in "Guided Fault Finding" .

Mizaa
-
Viestit: 359
Liittynyt: 11.4.2007 19:32

ViestiKirjoittaja Mizaa » 7.2.2013 8:27

jaha, itsellä sama ongelma autossa..voiko autolla ajaa boksin ollessa remontissa..ja miten kyseinen boxi otetaan pois..itellä oli sillai että se aluksi vilikku välistä välliin toimi välliin ei, oisko kuvaa laittaa miten kyseinen boxi otetaan pois?

Daword
-
Viestit: 759
Liittynyt: 27.1.2009 13:41

ViestiKirjoittaja Daword » 7.2.2013 9:21

Oho, tarkistus 105e.. Rahalla ei näemmä nykyään ole mitään arvoa.. Omaan korvaan kuulostaa isolta summalta tosta hommasta.

Mizaa
-
Viestit: 359
Liittynyt: 11.4.2007 19:32

ViestiKirjoittaja Mizaa » 11.2.2013 8:51

mutta asiaan..voiko autolla ajaa kun boxi on irti ja kui se boxi lähtee irti?

T.Hell
-
Viestit: 579
Liittynyt: 11.3.2005 9:02

ViestiKirjoittaja T.Hell » 11.2.2013 13:58

Tietääkseni voi ajaa, mutta varmaan kannattaa suojata se tyhjä kolo. Mun mielestä täällä (tai audifinnsin puolella) jossain on jotain kuvaa siitä. Jostain toisesta asiaan liittyvästä topikista voisi löytyä...
Irroitus on kuitenkin aika helppo homma. Olikohan se 4:llä vai 6:lla torx -ruuvilla kiinni. Ja yhtä varten on helpoin ottaa sisälokari joko kokonaa irti tai raottaa sitä, mikä on se työläin homma. Kaikki on kuitenkin aika hyvin näkyvillä, ettei sen puolesta ole paha. Tilaa ei ihan hirveesti joka ruuvilla ole, joten sopivan pieni räikkä on hyvä.

Ai niin. Kuka sen sulle korjaa? Täällä (ja audifinnsillä) vaikuttava nimimerkki amalin korjaa noita melko edukkaaseen hintaan.

Mizaa
-
Viestit: 359
Liittynyt: 11.4.2007 19:32

ViestiKirjoittaja Mizaa » 13.2.2013 8:18

Ok, kiitti tiedosta :)

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 13.2.2013 12:35

Mikä on edukkaaseen hintaan?

Muistan että täällä olisi pyydetty hommasta lähemmäs sataa euroa, mutta voin olla väärässäkin.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 13 vierailijaa