Touran lisävalot

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

larsson
-
Viestit: 3
Liittynyt: 18.9.2012 16:00

Touran lisävalot

ViestiKirjoittaja larsson » 14.11.2012 14:13

Tälläinen ongelma ilmeni kun asentelin lisävaloja Touran -03 1.9TDi:n Elikkä asentelin ihan normaaliin tapaa johdot ja releen. Mutta kun sitten kokeilee laittaa valoja päälle niin eipä syttynyt. Sitten ottaa lisävaloilta johdot irti ja mittaa tulevan virraan niin ihan normaalisti tulee. Mihin virta katoaa?!? En usko että kumpikin hehku on viallinen.

Pitääkö Touraniin olla johto sarja jotenkin erillainen vai. Osaako joku auttaa miestä mäessä.

p0wer
-
Viestit: 1776
Liittynyt: 13.8.2004 12:08
Viesti:

ViestiKirjoittaja p0wer » 14.11.2012 14:57

Lisävalopolttimoiden maadoitus puuttuu, kytkentä väärin tai jännitelähteessä ei riitä virta (vaikka jännite ilman kuormaa olisikin lähelle akkujännitettä). Koska et eritellyt tarkempaa kytkentää, on jokainen vastaus aina arvaus.

vk
-
Viestit: 1871
Liittynyt: 28.11.2004 16:07

ViestiKirjoittaja vk » 14.11.2012 15:32

huono maadoitus aika todennäköinen vaihtoehto mutta kuten edellinen mainitsi, vailla tarkempaa tietoa se on vain hyvä arvaus. Tietenkin molemmat hehkut voi myös olla vialliset mutta sehän selviää mittaamalla


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 14 vierailijaa