TT 8n quattro naksuu?

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Sööri
-
Viestit: 27
Liittynyt: 5.4.2010 15:26

TT 8n quattro naksuu?

ViestiKirjoittaja Sööri » 2.10.2012 20:41

Ruvennut naksahtamaan välillä kun lähtee liikkeelle. Naksahdus on kyllä tosi vaimea eikä kauheasti häiritse, kuulostaa tulevan edestä mutta vaikea sanoa kummalta puolelta. Uutta osaa on raidetangot, alapallonivelet, iskarin yläpäänlaakerit ja alatukivarren puslat. Mitähän tuossa pitäisi katsoa vielä kun ei välystä ole missään ja auto on muuten hyvä ajaa?
Saattaa mennä päiviä ettei kuulu mitään ja sitten taas välillä jos tarkkaan kuuntelee (ilmastointi ja radio pois päältä) niin kuuluu joka lähdöstä vaimea naks.

Wuzzy
-
Viestit: 241
Liittynyt: 15.7.2004 16:39

ViestiKirjoittaja Wuzzy » 3.10.2012 8:16

Ettei kuulu jommasta kummasta ovesta?

Hart
-
Viestit: 446
Liittynyt: 16.3.2011 8:57

ViestiKirjoittaja Hart » 3.10.2012 15:47

Onko ääni NAKS vai KLONKS? Itellä alustarempan jälkeen kuului nimittäin todella hiljainen klonks aina liikkeelle lähtiessä.

Syyksi paljastui oma puusilmäisyys, oli mennyt alatukivarren pultit sekaisin:
=> etummaisena pulttina oli taaemman puslan lyhyempi pultti, joten lyhyemmässä pultissa ei pituus riittänyt kierteille asti ja takana oli etummaisen pitkät pultit
=> alatukivarret oli edestä "irti", joten liikkeellelähdössä tukivarret pääsivät liikahtamaan
=> klonks

Asennusvaiheessa nimittäin näytti, että pultit kiristyivät hyvin, mutta todellisuudessa olivat edestä kiinni 1/4 - 1/2 kierteen verran, takana taas pulttia olisi riittänyt vaikka mihin asti kiristää. Pulttien vaihto oikeille paikoilleen ja klonks hävisi.

Sööri
-
Viestit: 27
Liittynyt: 5.4.2010 15:26

ViestiKirjoittaja Sööri » 3.10.2012 20:05

Ääni on kyllä enemmän NAKS mielestäni... Kuuntelin naksahduksia tänään ja sain kuulumaan parissa liikkeelle lähdössä ja ei kyllä kuulunut ovista vaan ihan auton alta edestä.
Koiranluita on heiluteltu ja ei tunnu olevan väljää mutta pitäisköhän neki sit vaihtaa varmuuden vuoksi(viimeksi vaihdettu 50tkm sitten). Pitää varata joku huolto aika missä ton kimppuun käydään kunnolla sitten ku kerkee.

Markku M.
-
Viestit: 4120
Liittynyt: 31.7.2005 21:02

ViestiKirjoittaja Markku M. » 3.10.2012 20:32

Onko kallistuksenvakaajan puslissa väljää? Siis apurungon ja kallistuksenvakaajan välissä? Se voi aiheuttaa kanssa etupään kolinoita, jos puslat on päässeet heikkoon kuntoon.

Sööri
-
Viestit: 27
Liittynyt: 5.4.2010 15:26

ViestiKirjoittaja Sööri » 3.10.2012 23:00

Autossa on H&R:n vakaajat edessä takana ja niissä pitäis olla ne "elinikäiset" puslat jotka mukana tulivat. Vakaajat on kanssa asennettu vasta 20-30tkm sitten. Pitää kuitenkin niitäkin pyytää tutkimaan kunhan saan ajan jonnekki varattua ensi viikolla.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 26 vierailijaa