Passat 3C, Jetta jne etutolpan irrotus

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

JSt
-
Viestit: 43
Liittynyt: 11.11.2008 14:08

Passat 3C, Jetta jne etutolpan irrotus

ViestiKirjoittaja JSt » 26.3.2010 13:05

Pitäisi alkaa miettimään coiloverien asennusta, ja nettiä selaamalla löytyi pari ohjetta tolppien vaihtoon, mutta molemmissa ohjeistuksissa oli pyörännavan irroitus. Muistelisin lukeneeni joltain jenkki- tai brittifoorumilta, että onnistuisi purkaa myös ilman pyörännavan irrotusta, mutta ei ollut tarkempaa kuvausta miten.

Onko täällä joku purkanut tolpan irti pyörännapaa irroittamatta, ja onnistuuko se kuinka helposti? Pientä selostusta voisi myös antaa, niin menisi hommat nopeammin.

Matti V
-
Viestit: 43
Liittynyt: 5.3.2004 9:30

ViestiKirjoittaja Matti V » 26.3.2010 13:58

Ongelmana vaihdettaessa tolppaa ilman pyörännavan irroitusta on, ettei olka-akseli liiku tarpeeksi alaspäin ja tolppa ei mahdu liukumaan ulos alapäästä. Tämä voidaan korjata hyvillä jousen puristimilla, joilla saadaan tolpan pituuta pienemmäksi-> enemmän tilaa. Jousenpuristimen voi myös korvata linkin http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=4820434 virtyksellä. Turvallista? Ei, Toimiiko? Kyllä.

Itse olen noita vaihtanut irroittamalla suosiolla pyörännavan. Ei ole mikään paha homma.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Bing [Bot] ja 16 vierailijaa