Polo Variant vm00 takaluukun valon toimimattomuus

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Polowagon
-
Viestit: 31
Liittynyt: 9.7.2009 20:24

Polo Variant vm00 takaluukun valon toimimattomuus

ViestiKirjoittaja Polowagon » 16.7.2009 21:54

Moro!

Ostin tommosen polo farkun 1.9tdi koneella 125tkm ajettuna. Kaikki toimii paitsi tavaratilan valo ei toimi. Ajattelin ensin että polttimo sökö, mutta ei ollutkaan. Asian tekee mielenkiintoiseksi se että liittimeen tulee 12v kun polttimo on irti. Polttimon kun laittaa paikalle, niin jännite liittimessä 0v.
Polttimo ehjä, testattu syöttämällä 12V.

Johtuisko tää huonosta maadoituksesta vai mistä? Onko tietoa missä kohtaa löytyy kattovalon maadoituspiste?
Viimeksi muokannut Polowagon, 20.7.2009 17:27. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

hiksi
-
Viestit: 301
Liittynyt: 8.8.2005 19:06

ViestiKirjoittaja hiksi » 16.7.2009 22:12

Ainakin omaan korvaan kuulostais enemmänkin siltä, että virtajohto on poikki kulunut jostain päin. Ilman kuormaa jaksaa sitä yhtä ohkasta jäljellä olevaa karvaa antaa mittarille 12v, mutta polttimoo ei jaksa polttaa. Siihen en taas osaa sanoa mistä voisi olla poikki. Ja tää on vain hyvä arvaus, ei tieto.

Polowagon
-
Viestit: 31
Liittynyt: 9.7.2009 20:24

ViestiKirjoittaja Polowagon » 16.7.2009 23:55

Tähän teoriaan vedoten voisi seuraavaksi tarkistaa takaluukun haitarikumit, jos siellä sisällä olis joku piuha poikki. Katsotaan kun kerjetään.

H. Jormalainen
-
Viestit: 16030
Liittynyt: 23.7.2003 9:30
Viesti:

ViestiKirjoittaja H. Jormalainen » 17.7.2009 1:20

Hiksi puhuu asiaa. Sähkö toimii juuri noin. Autosähköjen yksi perusvittumaisuus. Lieneekö hyvillä pajoilla harkitusti kuormittavia mittareita? Se olisi monesti järkevää. Mun alalla jännitemittarin ääretön impedanssi on ihanne...

Siksi akun kannesta hiplaamalla hyvällä yleismittarilla saat järkyttäviä lukemia ja huonolla mittarilla hyviä. Akun kannessa on aina vähän epäpuhtauksia ja ne johtaa sähköä. Siitä tämä monia hämmästyttävä ilmiö.

Itse en uskonut väitettyjä mittarin lukemia ennen kun itse kokeilin. Eli mittarin toinen probe lähelle toista napaa, mutta kumminkin siinä selvästi muovilla. Sama toiseen napaan ja hämmästelemään kun mittari näyttää luokkaa 11 V. Mitä parempi mittari, sitä isompi jännite. Toisaalta myös; mitä likaisempi akku, sitä suurempi jännite.

Polowagon
-
Viestit: 31
Liittynyt: 9.7.2009 20:24

ViestiKirjoittaja Polowagon » 20.7.2009 17:38

Takaluukun haitarikumit tsekattu molemmilta puolilta ja korjattu yksi poikki oleva johto ja sekä pari lähes poikki ollutta. Tuloksena että lisäjarruvalo saatu toimimaan, mutta tavaratilan valoa ei. Availin takaluukun paneelinkin ja seurasin johtoa siellä, mutta ei hapettumia liittimissä tai mitään muutakaan vikaa.

No antaa olla, kun se nyt on melkein ihan sama onko tavaratilassa valoa vai ei.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 103 vierailijaa