3B passatin puhallin ei toimi

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

Arska
-
Viestit: 752
Liittynyt: 15.1.2006 0:14

3B passatin puhallin ei toimi

ViestiKirjoittaja Arska » 11.11.2007 16:27

Eli -97 diesel AHU passatti kyseessä ja puhallin ei toimi millään nopeudella. Auto pestiin tänään ja huomattiin että akun ja jarrutehostimen alla varmaan 2litraa vettä,huomattiin että molemmat poistoreijät oli tukossa ja ne avaamalla vesi juoksi pois=) Voisiko tuo tuuletin juttu liittyä myös kosteuteen? Kaikki sulakkeet oli ehjänä..

Arska
-
Viestit: 752
Liittynyt: 15.1.2006 0:14

ViestiKirjoittaja Arska » 13.11.2007 16:40

Eli välillä puhallin tuntuu toimivan ja välillä on mykkänä...

ukormi
-
Viestit: 237
Liittynyt: 2.11.2005 20:14

ViestiKirjoittaja ukormi » 25.11.2007 23:12

Olisiko hiilet tulleet tiensä päähän? Moottori lähtee näppärästi irti sisäkautta ja hiiletkin on helppo vaihtaa mikäli ovat loppu. Itselläni tuo 3BG johon vaihdoin hiilet ( jotkut yleistarvikehiilet mallin mukaan, piti hieman hioa ) mutta eiköhän vanhemmassakin ole samanlainen tuuletin. Uusia moottoreitakin myydään suhteellisen edulliseen hintaan, tarvikeversiossa halvempi tulee pelkkänä moottorina ja siinä on haasteena saada ropeli irti ja vielä takaisinkin siten että on tasapainossa. Kokeile ensin noita hiiliä.

matti.l
-
Viestit: 1068
Liittynyt: 16.9.2003 8:46

ViestiKirjoittaja matti.l » 27.11.2007 14:52

Mulla oli palanut moottori omasta, hiiliä oli vielä jonkin verran jäljellä, mutta ei vaan saanut millään enää eloon. Vaihdoin kakkiksen moottorin itselleni, meni suhtkoht kivuttomasti, kun sattui sellainen hyllyssä ylimääräisenä olemaan.

Puhallus voimasta hävisi yksi pykälä, johtuen ropelin pienmmästä koosta. Mutta saapahan ainakin enemmän ilmaa lasille kuin kokonaan puhaltamattomalla moottorilla.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 26 vierailijaa