Audi A4 B5 ulinaa koneesta

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

-HH-
-
Viestit: 3
Liittynyt: 19.10.2007 19:25

Audi A4 B5 ulinaa koneesta

ViestiKirjoittaja -HH- » 19.10.2007 19:31

On jo jonkin aikaa kuulunut ihme ulinaa audin konehuoneesta. Olen yrittänyt paikallistaa lähdettä mutta ei oikein onnistu... Nyt kuitenkin otin ääninäytteen, koska paremman kuvan äänestä saa sillä kuin selittämällä :) Eli jos joku osaisi antaa jonkinlaista vinkkiä.
Eli tässä: http://files-upload.com/files/564319/ulina-01.mp3

Olen kuullut että mahdollisesti bypass voisi pitää jonkinlaista ulinaa, mutta eikai nyt ihan tuommoista Voiko johtu mahdollisesti bypassista vai kenties joku laakeri paskana?

Tuo nyt on yksi vika... Toinen on varmaankin kompurassa. Eli kun laitan ilmastoinnin päälle ( hiutale syttyy ), niin rupeaa kuulumaan helvetinmoista vonkunaa. Tämä ei kuitenkaan tapahdu joka kerta, mutta usein kyllä :) Toivottavasti ei tarvis koko kompuraa vaihtaa, ehkä on vaan joku laakeri sieltäkin rikki?
Nämä on nyt jonkin aikaa häirinnyt ja olisi mukava päästä niistä eroon. Että toivottavasti joku osaisi auttaa :)

Tonttu
-
Viestit: 202
Liittynyt: 9.9.2003 20:33

ViestiKirjoittaja Tonttu » 23.10.2007 9:01

Tuohon ensimmäiseen ääneen en osaa ottaa kanta, mutta sitä ilmastoinnin kytkettyä kuuluvaa ääntä veikkaisin kuuluvaksi siitä ilmastoinnin sähköflektistä. Niistä on mennyt laakereita... Halvempi sentään vaihtaa kuin kompura, kannattaa tsekata se ensin.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 21 vierailijaa