Osaatteko auttaa kun Golf4:en vilkku ei toimi oikealle vilkuttaessa? Kuuluu vain tiheentynyt vilkutusääni. Mikään vilkkuvalo oikealle ei pala. Polttimot ehjät. Vasen puoli toimii ok. Ilman virtoja viikseä kääntämällä syttyvät kyseisen puolen parkit vilkuttamaan, tämä siis sekä oikea/vasen puoli.
Itse veikkaisin relettä, viikseä, valokytkintä tai maattovikaa. Meneekö virta vilkkupolttimoille näin: akulta releelle, releeltä viikselle, viikseltä rinnankytketyille polttimoille? Jos näin eikö silloin vika ole viiksessä tai oikeanpuolen maattovika? Rele antaa jaksotuksen ja viiksi suunnan. Outoa tuo parkkien vilkutus..
Spekuloikaa kiitos !
Golf4 oikea vilkku ei toimi.
Valvoja: ffp jäsenet
Autatko hieman ymmärtämään. Jos virta menee ensin releelle(hätävilkulle) ja sieltä viikselle niin eikös silloin myös hätävilkkukin olisi oikealta toimimaton? Mutta kun hätävilkku toimii ok. Lähteekö hätävilkulta omat johdot suoraan vilkuille vai viiksen kautta? Miten tuo hätävilkun kytkentä toteutettu? Miten tuo parkkien toiminta selittyy? Ei viitsis turhia osia ostaa.
-
- -
- Viestit: 1044
- Liittynyt: 23.7.2003 18:39
- Viesti:
Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 40 vierailijaa