Audi A6 C5 BDG-kone 2,5 TDI Vaihteisto jumissa

Kori, alusta, renkaat, autosähkö yms. bensa- ja dieselmalleille yhteinen keskustelu

Valvoja: ffp jäsenet

HannuS
-
Viestit: 18
Liittynyt: 27.5.2010 11:03

Audi A6 C5 BDG-kone 2,5 TDI Vaihteisto jumissa

ViestiKirjoittaja HannuS » 28.8.2025 12:59

Hei
2004 mallin Audissa vaihteisto jumissa. Vaihteistossa koodi 01J 301 212J.
Ei edes starttaa. Kyseessä Tiptronic, eli ilmeisesti se metalliketju variaattori
Vaihteiston ohjaimen liittimen pinneille tulee 12V jännitteet mutta ainakaan Delphin lukijalla sinne ei saa yhteyttä. Moottoriin saa, mutta CAN väylä yhteys vaihdelaatikkoon on poikki.
Auto on toiminut hetken kun siihen on vaihdettu vaihteiston ohjainmoduuli. Tässä ei ilmeisesti ole mitään nappia tuhkakupin pohjassa jotta voisi ajaa manuaalisest?

Onko kukaan hommannut tuollaiseen autoon kytkentäkaavioita esim Rostechin kaverin Erwin sivuilta?
https://audi.erwin-store.com/erwin/showHome.do

Onkohan ohjaimen hopealangat poikki ja vaatii tinaushommia. Öljyt tulee vissiin kaikki pois kun sen ohjaimen kotelon 12 pulttia avaa?

Jultsu
-
Viestit: 2990
Liittynyt: 29.10.2010 4:52

Re: Audi A6 C5 BDG-kone 2,5 TDI Vaihteisto jumissa

ViestiKirjoittaja Jultsu » 28.8.2025 15:50

viestistä saa sen käsityksen että lattiamatto on kaivettu ylös ja vaihteiston ohjainboksi on fyysisesti irti ja kätösissä?

näissä malleissa vedet tulvi melko herkästi apparin puolelle ja kun ohjainlaite asusteli siellä niin saattanut ottaa itseensä tuosta kosteudesta, tai vähintäänkin sitten joku maadoitusliitos vihreänä hapettuneena jotka näissä tahtoi olla juottamattomia puristusliitoksia teippipakettien alla, ei välttämättä löydä ennenkuin purkaa teippejä pois

Axi
-
Viestit: 1327
Liittynyt: 21.5.2006 10:51

Re: Audi A6 C5 BDG-kone 2,5 TDI Vaihteisto jumissa

ViestiKirjoittaja Axi » 28.8.2025 22:27

Multitronic on se variaattorivaihteisto, siitä ei ole tässä kyse.

Sulla on vaihdenäyttö mittaristossa, mitä se näyttää? Vikatilassa pitäisi olla punainen palkki ja siinä mustat kirjaimet, toimiessa pelkät punaiset kirjaimet. Näin muistin varaisesti.

Vaihteiston ohjainlaitteen ei tarvitse olla kiinni johtoliittimessä käynnistystä silmällä pitäen. Eihän auto kunnolla toimi, mutta pitäisi käynnistyä kuitenkin.

Kepin asentotunnistin on laatikon kyljessä, ainakin quattrossa. Se estää starttaamisen, jos ei tunnista laatikon olevan joko P- tai N-asennossa.

Jos jarruvalokytkin ei toimi, et saa periaatteessa keppiä siirrettyä P-asennosta.


Palaa sivulle “Tekniikka - Yleinen”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 29 vierailijaa