Webasto Golf IV:ssa lutkuttaa ilmaa?

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

Tapi
-
Viestit: 160
Liittynyt: 13.5.2004 10:18

Webasto Golf IV:ssa lutkuttaa ilmaa?

ViestiKirjoittaja Tapi » 2.2.2014 20:09

'00 vuoden Golf jossa tehtaalta ollut Ardic lämmittimenä joka myöhemmin on otettu pois ja tilalle laitettu Webasto. Lämmitin toimii satunnaisesti, mitä kylmempää, sen epävarmempaa.

Kävin lukemassa vikakoodit autosähköliikkeessä ja siellä oli seuraavat:
-Ei käynnisty, ei liekintunnistusta
-Liekki sammunut

Samalla kun tuota luettiin, testattiin sen toiminta ja se toimi muuten ok mutta polttoainepumppu lätkytti välillä tiheämmin ja kovaäänisemmin. Asentaja epäili että siellä voisi olla imuvuoto joka pahenee pakkasella kun letkut jäykistyvät. Painepuolella ei liene vuotoa koska kaikki putket ja letkut ovat ulkopuolelta kuivia.

Tänään nostin auton ylös ja tutkin paikkoja. Webaston polttoainepumppu on tankin nurkalla kuljettajan puolella. Se on ruosteinen mutta kuiva. Siitä lähtee lyhyt letku joka on kiristetty nylonputkeen joka lähtee tankin yli kohti muita letkuja. Tämän letkun toisessa päässä on T-haara siihen tankin hattuun menevään ohuempaan muoviputkeen (polttoaineen paluu vai paine?).

Kaikki nuo liitokset näyttivät hyviltä eikä niiden taivuttelu Webaston päälläollessa aiheuttanut polttoainepumpulle rytmihäiriöitä.

Minkälainen systeemi tankin sisällä tuossa kohdassa on? Voiko ilma tulla sieltä? Tai missä muussa paikassa vika voisi olla?

LH
-
Viestit: 323
Liittynyt: 7.5.2004 9:46

ViestiKirjoittaja LH » 2.2.2014 23:10

Ei pitäisi käyttää "koskaan" t-haaroja.
Vuotaa todennäköisesti jostakin ilmaa, vaikka ei ulospäin vuodakaan
Meneekö auton pa. putkissa ilmaa auto käydessä?

Tapi
-
Viestit: 160
Liittynyt: 13.5.2004 10:18

ViestiKirjoittaja Tapi » 8.2.2014 18:54

Hieno arvaus!

Polttoainesuodattimen päällä olevassa läpinäkyvässä letkussa liikkuu koko ajan ilmakuplia auton käydessä. minkälainen systeemi tankin sisällä on vai onko todennäköisin vuoto niissä tankin päällä olevissa liittimissä.

Se T-haara on muuten tehtaan linjalta lähtöisin..

kozel
-
Viestit: 1021
Liittynyt: 11.7.2005 14:09

ViestiKirjoittaja kozel » 8.2.2014 21:36

Veikkaisin että karstottunut on.
Linjassa on ilmakuplia koska polttoaine kuulema kaasuuntuu kun se pumppu on sellanen hakkurimallinen ja tämä varsinkin jos on bensakoneella.

Palopesä vaihtoon vaan siitä.
Viimeksi muokannut kozel, 8.2.2014 21:52. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Tapi
-
Viestit: 160
Liittynyt: 13.5.2004 10:18

ViestiKirjoittaja Tapi » 8.2.2014 21:46

Höpönlöpön.. Ei se polttoaine mitään kaasuunnu, varsinkaan kun tällaisessa vanhan mallin dieselissä jossa putkistossa on vain alipainetta kun tankissa tai putkistossa ei ole mitään pumppua.

Ja webasto toimii ihan hienosti kunnes saa taas ilmaa polttoaineen sijaan.

Tapi
-
Viestit: 160
Liittynyt: 13.5.2004 10:18

ViestiKirjoittaja Tapi » 14.2.2014 6:37

Ei kenelläkään olisi linkkiä tankin *hatun* räjäytyskuvaan tai osalistaukseen? Olisi mukava olla uusia tiivisteitä tai tarvittavia osia valmiina ennen purkamista.


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Majestic-12 [Bot] ja 31 vierailijaa