AHF koneen jakohihnan vaihto....

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

treasure
-
Viestit: 12
Liittynyt: 14.10.2006 14:12

AHF koneen jakohihnan vaihto....

ViestiKirjoittaja treasure » 14.12.2010 15:07

.... tyhmä kysymys.... elikkä itsellä vm 2000 AHF-koneinen TDI ja jakopään osia olen hankkimassa: samana vuonna vaihtuu sarjat, koska vanhemmassa on muovinen hihnapyörä, ei uudempaa hihnaa voi käyttää... Mutta eikös sarjan mukana tule uudet kiristinpyörät...? Eli kumman sarjan voin ostaa... meinaan koneen sarjanumeron mukaan vanha hihna käy vain, mutta entäpä koko sarja?

Niin ja onko vesipumpun vaihto välttämätön samalla (eli pyörittääkö nokkahihna vai ns. laturin hihna).

Mikhauta
-
Viestit: 3845
Liittynyt: 23.7.2003 10:18

ViestiKirjoittaja Mikhauta » 14.12.2010 16:55

Muovisesta? hihnapyörästä en ole kuullut, mutta vesipumppu pyörii jakohihnalla. Suositus on että joka hihnanvaihdossa myös pumppu vaihtuu.

Turnipsi
-
Viestit: 167
Liittynyt: 10.9.2009 11:29

ViestiKirjoittaja Turnipsi » 14.12.2010 19:22

Osta esim gatesin K015559XS hihnasarja, hyvä vesipumppu ja uusi samaan reissuun apulaitehihna. Toi uudempi hihnasarja sisältää vahvemman hihnan, metalliset kiristin ja ohjain pyörät. Muutkin valmistajat tarjoaa yleensä kahta hihna vaihtoehtoa tai ainoastaan tota vahvistettua. Toi vahvistus liittyy VW:n hihnan vaihtovälin suosituksen pidentämiseen ja joissain moottoreissa ruiskupumpun eroon.


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 21 vierailijaa