Noniin.. Autona on siis passat 3b afn koneella eli 1.9TDI 81kw koneella..
Tuli tuossa joulukuun alussa käytyä pohjoisissa pienoinen reissu ja paluumatkalla sitten yhtäkkiä tuo rakas passatti sitten päätti hyytyä.. Ylämäkeen ajaessa vakkari päällä loppui yhtäkkiä kaasun vastaaminen ja meno loppui täysin siihen.. Siitä pimeässä bussipysäkillä tuli tutkittua mutta konehuoneesta ei mitään vikaa löytynyt eikä akun irroittaminen 10min ajaksi vaikuttanut mitään.. Lämpötilaakin oli matkan aikana -9-0 välillä ja jyväskylän alapuolella missä hyytyminen tapahtui oli keli nollassa..
Eli vikana oli kaasupolkimen toimimattomuus.. Auto käynnistyi normaalisti ja kierrokset olivat 900rpm:n kohdalla mutta kun kaasua painoi kierrokset nousivat 1100rpm:n kohdille ja jäivät siihen eikä kaasun painamisella tai painamattomuudella ollut mitään merkitystä.. Ja hetken kuluttua rupesi hehkuvalo vilkkumaan..
Ei auttanut kuin tilata vakuutusyhtiön kautta hinausauto paikalle ja lähdimme takaisin jyväskylään siis hinausauton kyydillä.. Noh jyväskylässä sitten kun auto lastattiin alas lavetilta sehän lähtikin normaalisti toimimaan eikä mitään merkkejäkään ollut edellisestä hyytymisestä..
Noh loppumatksi otin sitten maffin pois käytöstä sekä jätin vakkarin nolla asentoon.. Ja mitään vikoja sen jälkeen ei ole ollut.. Tosin vakkaria en ole sen jälkeen edes uskaltanut koittaaa.. Ja vikakoodeja en ole päässyt tarkistamaan kun sopivaa paikkaa en ole löytänyt..
Mutta jos jollakin on kokemuksia kyseisestä aiheesta niin mikä tuon on voinut aiheuttaa?
Volkkarin hyytyminen kesken matkan?
Valvoja: ffp jäsenet
Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 23 vierailijaa