AAZ jako hypännyt. Miten ajoitus?

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

mutterisorwi
uusi tulokas
Viestit: 1
Liittynyt: 28.12.2013 16:59

AAZ jako hypännyt. Miten ajoitus?

ViestiKirjoittaja mutterisorwi » 28.12.2013 17:08

Eli ois tuommone kolmoskoppane golffi josta on jako hypänny pyöri kuulema köhien.. sitten tutkittiin nii jakopään laittajan tussin merkit kävi muuten paitsi kampiakselilla oli neljännes kierroksen pielessä. Eli jos laitan sen ajotuksen netistä löytyneen ohjeen mukaan ykkösen yläkuolon kohtaan ja ykkösen nokat ylös kohdilleen nii toimiiko? Vai pitääkö pumppu vielä jotenki ajottaa?

leinoan
-
Viestit: 756
Liittynyt: 2.4.2004 21:13

ViestiKirjoittaja leinoan » 29.12.2013 11:54

Jakajapumpullisessa pumppu lukitaan sen pyörässä olevasta reiästä sille tarkoitetulla työkalulla oikeaan kohtaan samalla kun laitetaan jako muuten kohdilleen. Siihen reikään käy tietenkin mikä vaan tappi kunhan on oikean kokoinen. Venttiileille on myös "lukitus"työkalu jonka voi itsekin jostain raudan kappaleista soveltaa. Alhaalta vauhtipyörän merkki kohdalleen ja siinä nokkaakselin pyörässähän se säätö taisi olla. jotenkin näin se meni kun TD moottotin joskus vuosia sitten kasailin. Epäilen kuitenkin, ettei alamerkki ole neljännestä pielessä. moottori ei näet silloin enää mahdu pyörimään vaan on venttiilit menee kaputt ja hyvällä lykyllä männätkin. Pumppu on tuossa oikeastaan ainut mikä voi olla missä vaan asennossa särkemättä paikkoja. Sanoisin jotta ellei tiedä tarkkaan mitä on tekemässä niin arviosta ei kannata kokeilla. tai ainakin kannattaa avaimella pyörittää konetta useampi kierros ennenkuin edes yrittää tulille.Tarkat säätöohjeet kyllä netistä tai jostain täältäkin löytyy.

jarskii-
-
Viestit: 3309
Liittynyt: 29.8.2006 21:57

ViestiKirjoittaja jarskii- » 29.12.2013 12:54

oliskohan tuo neljännes merkki kunkkupultin kiristyksen merkki. eli kampuran merkki löytyy v-pyörästä, nokka lukitaan vaihdelaatikon päästä lattaraualla (löysätään nokkapyörä pyörimään vapaasti) pumppua on kahdella eri lukituksella. toinen lukitaan isommalla tapilla(tällöin pyörässä ei ole 3x13mm pulttia) ja toisessa variaatiossa n.7mm tapilla

sa
-
Viestit: 1333
Liittynyt: 5.12.2006 12:10

ViestiKirjoittaja sa » 29.12.2013 17:48

http://www.netikka.net/vepiku/ajoitus.htm

Tuolla hienosäätö, HYPÄNNY en usko vaikka kaikki mahdollista, kunkkupultti voi pettää tarkista/vaihda ennen ajoitusta/merkkeihin laittamista, siitäkin löytyy haulla paljon ?


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 51 vierailijaa