1.9tdi 81kw passat syöttöä lisää

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

Noppa88
-
Viestit: 13
Liittynyt: 21.8.2012 17:49

1.9tdi 81kw passat syöttöä lisää

ViestiKirjoittaja Noppa88 » 2.9.2013 17:30

Osaisiko joku kertoa miten saisi säädettyä syöttöä lisää vm98 passat kone 1.9tdi 81kw.

-tarzi-
-
Viestit: 1963
Liittynyt: 30.10.2008 13:21

ViestiKirjoittaja -tarzi- » 2.9.2013 18:01

Miksi näin?

... Ja jos se nyt vaan pitää tehdä ei siihen mitään säätöruuvia sähköpumpullisissa ole. Hammermodia eli vasaralla lyö pumpun kantta tai sitten Evry modi. Mutta en voi kyllä kumpaakaan suositella, kyllä se ohjelmointi on ainut oikea tapa lisätä tehoa.

Daword
-
Viestit: 759
Liittynyt: 27.1.2009 13:41

ViestiKirjoittaja Daword » 8.9.2013 12:01

Höpö höpöjä taas, Kyllä se evry tai esim Ebayn "tehoboxi" valmiilla liittimillä (8pin ecu liiti afn koneessa) toimii varsin hyvin ja maksaa sen 50e

Syöttöö saa säätää vastuksesta ja hyvin on omassanikin toiminut kohta 2vuotta.

viime viikolla savutus arvo Avg81kw(sama ku afn) koneelle katsuri mittasi Tasan 0 ja viimw vuonna oli 0.10
evry ei ollut päällä mutta eipä ole ollut ainakaan vielä mitään haitallisia vaikutuksia.

Täällä on erikseen myös Evry ketju jossa ei varmaan heti lytätä syötön lisäys aikeita jonkun evry vastaisen henkilön toimesta.

tekki
-
Viestit: 445
Liittynyt: 5.9.2011 16:59

ViestiKirjoittaja tekki » 8.9.2013 13:41

Ei kai se evry savuarvoihin vaikuta pois päältä ollessaan :D
Syöttöä sillä saa kyllä lisää halvalla, mutta on se moottorin toiminta jälleen vähän kauempana järkevästä. Ennakot ovat todelliseen ruiskutusmäärään nähden myöhäisellä ja tulppaamaton EGR:n puskee entistä enemmän nokea imusarjaan. Evry on tosin mainio konsti päästä hyötymään VNT:n kuukausittaisen muskelikäsittelyn riemusta johdinsiipien nokeentuessa.
Tuskin tässä halutaan kenenkään harrastusta lytätä, kerrotaan vain faktoja ja niiden perusteella jokainen pystyy arvioimaan mikä tapa itselle sopii. VW:ltä jos kysyy, niin moottorihan toimii tehtaalta lähtiessään parhaalla mahdollisella tavalla.

Mk146
-
Viestit: 155
Liittynyt: 30.5.2010 22:13

ViestiKirjoittaja Mk146 » 8.9.2013 13:58

On tuo naikkonen jo ajellut omallaan pari vuotta evryn kanssa(päivittäin käytössä) ja tasan yhden ainoan kerran on vnt jouduttu putsaamaan, että ei se sitäkään nyt näytä hirveästi sotkevan arki-ajossa. Myös agr:ssä tuollainen vuosia ollut tapissaan ja hyvin toiminut :)

Jani.K
-
Viestit: 680
Liittynyt: 26.11.2005 13:53

ViestiKirjoittaja Jani.K » 8.9.2013 15:43

Pumpun kannesta järkevin säätää vcds apuna. Tosin savuja sieltä tulee enemmän, autot on yksilöitä, kuten ajotyyli. Sitten voi säädön jälkeen kirjoitella muskeli ketjuun miten hyvin toimenpide toimii.

pete73
-
Viestit: 2110
Liittynyt: 11.2.2011 17:45

ViestiKirjoittaja pete73 » 8.9.2013 17:00

Saahan EVRYllä sellaiset 10-20 heppaa lisää tehoa ja aika mukavasti vääntöä normi käyttökierroksille, ja tietty sitä savua jota jotku pitää "voiman" merkkinä.. tosin se näkyy sitten tankissakin jos sitä jatkuvasti pitää päällä.

Järkevin tapahan on vaihtaa isommat suuttimet ja ohjelmoida ecu niitä vastaavaksi, tehoa ja vääntöä saa huomattavasti lisää ja kulutus saattaa jopa pienentyä kun ruiskutusajat lyhenee normikäytössä ja sitämyöten palotapahtumakin tehostuu...
Pelkkä ohjelmakin taitaa auttaa sinne 140 hevosen paikkeille....

Mutta tosiaan, jokainenhan tekee omat ratkaisunsa... pientä piristystä tosiaan on saatavilla muutaman euron panostuksellakin (vastus, potikka ja kytkin), tosin koneen ihanteellisen toimivuuden kustannuksella :)

MJ
-
Viestit: 471
Liittynyt: 24.1.2008 11:27

ViestiKirjoittaja MJ » 8.9.2013 18:19

Yli 100tkm ja viisi vuotta on evry ollut käytössä. Ei se paras mahdollinen ole viritys ole, mutta halvin. VNT-tankoa friikki pidensi joskus siinä pajalla käydessä(yliahtoa tutkittiin) ja alavääntö on sen jälkeen ollut inhimillnen eikä repäisyä 2000rpm tapahdu niinkuin ennen. Kestää alkuperäinen kytkin ja ahdinkin paremmin vaikka kilometrejä tuli juuri 380tkm mittariin.

MJ
-
Viestit: 471
Liittynyt: 24.1.2008 11:27

ViestiKirjoittaja MJ » 8.9.2013 23:11

Tuossa vielä tulos Ohenmäestä(ei oma). Voi siinä vähän enemmän kuin se 10-20hv tulla evrylläkin, uskoakseni tuo PSI-powerbox tekee saman kuin evry-modi. http://tinyurl.com/ofubvmj

Ei toiminut pitkä url, joten tinyurl auttoi...

HanhiEmo
-
Viestit: 831
Liittynyt: 12.12.2006 10:27

ViestiKirjoittaja HanhiEmo » 8.9.2013 23:27

Passatissa oli moinen psi-powerbox kiinni ja en tykänny yhtään. Heti kun ahdot nousi niin alkaa lisätä syöttöä saaden samalla aikaan ärsyttävän nykäisyn. Maantienopeuksissa todella raivostuttavaa ajoa kun ei tiedä että mennäänkö vai eikö mennä. En sitten tiedä oliko boksissa jotakin vikaa mutta varaston nurkkaan viskasin ja pistin luotettavan evryn tilalle...

MJ
-
Viestit: 471
Liittynyt: 24.1.2008 11:27

ViestiKirjoittaja MJ » 9.9.2013 0:07

Tuon vnt-säädön jälkeen oma 81kW motti on ollut aika inhimillinen ajettava evrylläkin. Hyvin vääntää alhaaltakin ilman tehopiikkiä ja vetää sinne 4500rpm huoletta. Kytkin oli tosi tiukilla ennen tätä yliahdon vuoksi, noin 2800rpm alkoi pitämään vasta isoilla vaihteilla.

Onhan se vähän omituista jos tuolla kallilla powerboksilla on tuommoinen luonne. Ei tosin ole tarkkaa tietoa tuon boksin toiminnasta, että miten se toimii.

Jos ois ylimääräistä rahaa ja aikaa niin voishan sitä friikillä käyttää penkissä tuolla setupilla, että millaista käyrää antaa. Ei tästä evrymodista ole juuri muuta haittaa ollut, kuin se savun määrä peräpeilissä. Kestänyt turbokin pitemmät vedot(suljetulla alueella tottakai) ja jos ois sitä jo aiemmin mainittua rahaa olisi niin turbon+suuttimien+kytkimen vaihto tehtäis heti ja ohjelmointiin mentäisiin. Kuitenkin, se vaatii vaan sen evry-kytkimen napsautuksen vaan, jotta päästään ohitustilanteesta vähän rivakammin ohi, joten tyytyväisiä ollaan, kun ei parempaa ole päässyt kokemaan :)

Daword
-
Viestit: 759
Liittynyt: 27.1.2009 13:41

ViestiKirjoittaja Daword » 9.9.2013 7:41

pidennättekö sitä ahtimen kellon tankoo?
mä oon koittanu vaan kaasulla rajoittaa sitä 2000rpm vääntöä mutta voishan se olla parempi jos säätelis tankoo hiukan. Ilmeisesti siis pidennetään?

Markus L
-
Viestit: 112
Liittynyt: 4.9.2013 17:58

ViestiKirjoittaja Markus L » 9.9.2013 10:36

Kyllä sitä kellon tankoa evryn kanssa lienee syytä pidentää. Pakolämmöt ja -paineet ovat kuitenkin kasvaneen syöttömäärän myötä vakiota suuremmat, jolloin tahtoo ahdotkin karata.VCDS:llä kannattaa ottaa logia group 011:stä ennen ja jälkeen säätötoimenpiteen.

vagriku
-
Viestit: 77
Liittynyt: 3.4.2011 16:10

ViestiKirjoittaja vagriku » 17.9.2013 18:33

Onkos tuolla pumpun kannen vasaroinnilla sama vaikutus kun evryllä?
Evry oli kiinni passatissa kuukauden en pitänyt. Jotain järkevämpää pitäis keksiä.

Onkos kukaan ostanut ebaysta lastua(ei evry boxia) tai koko ohjainlaitetta

Jultsu
-
Viestit: 2989
Liittynyt: 29.10.2010 4:52

ViestiKirjoittaja Jultsu » 17.9.2013 22:20

Vasarointi (ja käytännössä EVRYkin) koskee vain jakajapumpullisia, sigustasi päätellen sulla on AVF eli pumpparikone?


Jotkut valmistajat mainostavat omia boksejaan digitaalisina, eli mahdollisesti toimisivat paremmin ja eri periaatteella kuin perus EVRYt, mutta käytännössä siis ECUn uudelleenohjelmointi on se ainoa oikea tapa toteuttaa tuo viritys. Noin 400 euroon saat suomesta jo omaan autoosi uuden softan, haluamillasi tehoilla ja väännöillä ja muilla ominaisuuksilla (EGR poisto, jarruun koskeminen ei katkaise polttoaineen syöttöä jne)


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 16 vierailijaa