AFN konetta alkaan pikkuhiljaa haaveilemaan kasaan.Lohko ens viikolla poraukseen jne..
kysymyksiä olis jokunen, hakua käytetty mutta ei löytynyt.
1. Kannentiiviste, onko olemassa jotain vahvempia / parempia tiivisteitä kuin alkuperäinen ja mistäköhän löytäis.?
2. pitääkö alakerran pultit uusia kaikki? jos ei niin mitkä?
3. mitä tarkoittaa kannen tiivisteiden lovien määrä ja niiden paksuusmerkinnät käytännössä. TS .mitä varten ne on? onko ne mäntien ykk :n vuoksi vai kannen laskun vuoksi. Voiko oikean tiivisteen paksuustarpeen mitata(joku ohje) kun koneeseen tulee osia sieltä täältä.
-vk-
TDi rakentelua, jokunen kysymys
Valvoja: ffp jäsenet
Koodi: Valitse kaikki
1. Kannentiiviste, onko olemassa jotain vahvempia / parempia tiivisteitä kuin alkuperäinen ja mistäköhän löytäis.?
Reinzin tiiviste on todettu hyväks elringgiä älä laita (muutama reinz on hyllyssä ;) )
pitääkö alakerran pultit uusia kaikki? jos ei niin mitkä?
kiertokangen ja runkolaakereiden pultit uusisk
mitä tarkoittaa kannen tiivisteiden lovien määrä ja niiden paksuusmerkinnät käytännössä. TS .mitä varten ne on? onko ne mäntien ykk :n vuoksi vai kannen laskun vuoksi. Voiko oikean tiivisteen paksuustarpeen mitata(joku ohje) kun koneeseen tulee osia sieltä täältä.
Tiiviste valitaan mäntien ylituksen mukaan eli alakerta ratkaisee. Kantta jos oikaisee niin venttiileiden upotus pitää tarkistaa siinä samalla.
Tuohon löytyy täältäkin foorumilta ohje
jatkoa
Reinzin tiiviste on todettu hyväks elringgiä älä laita (muutama reinz on hyllyssä ;) )
tarkoittaako yllä oleva että:
a) tdi omistajalla pitää olla jokunen uus paffi aina hyllyssä
vai
b) että niitä olis teikäläisellä myytävänä..
Lähinnä kaipaisin tietoa että paljonko pitää jätää väliä venttiilin ja männän väliin ku molemmat vaihtuu ja kansi ei ole VAG tuote(vaan joku mikälie ebaysta). 0,1 mm vai 1 mm.
kamat ei ole vielä kasassa kun on lohko koneistuksessa, sinitarraleikkejä joutunee tekemään ku saa lohkon laiteltua moottoripukkiin.
-vk-
Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 15 vierailijaa