Terve, eli pikkuista hienosäätöä cäddyn kytkin ilmeisesti kaipaa, vai meniköhän kasaamisessa sittenkin joku pieleen?
Eli sunnuntaina (pikku krapulanpöhnissä) heittelin kaverin kanssa uuden kytkimen ja 5-vaihteisen loovan cäkkylään paikalleen ja nyt kytkinvaijeri jää todella löysäksi , pitää olla säädöt aivan tapissa että pystyy irrottamaan kytkimen? Painelaakerinkin vaihdoin varmuuden vuoksi. Pystyykö vaihteiston kyljessä olevaa vipua säätämään jotenkin parempaan asentoon?Tätä kysyn siksi että kyseinen vipu näytti olleen hitsattu kiinni.. Kytkin kuitenkin pitää erittäin hyvin, tosin kun se ajan myötä alkaa "hölläämään", niin säätövara loppuu hyvin äkkiä..
1.6d 5-vaihteisen kytkinongelma.
Valvoja: ffp jäsenet
http://www.brokevw.com/TO.html http://www.brokevw.com/releasearm.html
säätää ei pysty, mutta oisko väärä painelaakeri? kytkinvaijerikin tais olla jopa 5v jopa senti lyhempi, ei mitään hengelistä merkitystä
säätää ei pysty, mutta oisko väärä painelaakeri? kytkinvaijerikin tais olla jopa 5v jopa senti lyhempi, ei mitään hengelistä merkitystä
Painelaakeri oli kyllä identtinen vaihdettuun verrattuna tuo nykyinen , mutta tuossa korjaamolla oli kolme eri kytkinvaijeria mk1/mk2 golfeihin, eli vois kattella tuossa viikonloppuna jos kokkeilis niitä kaikkia.. siinä se taitas suurin vika olla , kun korjaamon (korjailee enimmäkseen 1980-2000 vuosikymmenten autoja) äijä kertoi kytkinvivun olevan ihan normaaliasennossa ..
Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 37 vierailijaa