Noniin, nyt alkoi pasuuna temppuilemaan aika veikeästi.
Kuin salama kirkkaalta taivaalta eräänä aamuna hehkunvalo vilkkua kun laitoin käymään ja hörähti vain kerran. Hehkutti kuitenkin normaalisti ( hehkunvalo siis toimi hehkun aikana oikein). Toisella kerralla lähti käyntiin normaalisti.
Eräänä päivänä hehkunvalo alkoi vasta jälkeenpäin välkkyä ja ei vaikuttanut kyllä auton toimintaan mitenkään.
Nyt alkanut lämpöisenä kiukkuilemaan enemmän; Saattaa saada useamman kerran kokeilla että jää käymään.
MUTTA, kun laittaa parkit päälle niin ei pelleile oikeastaan ollenkaan.
Nyt tökkäsin vag comin kiinni ja ajattelin lukea vikakoodit....mutta empäs lukenutkaan. En saanut yhteyttä mihinkään kontrollereihin. Noin parikymmentä kertaa kokeilin loggautua moottorinohjaimeen, abseihin ym ja parilla kerralla sainkin sitten yhteyden.
Kokeilin myös parissa muussa autossa että vag comi pelasi ja ennen näitä oireita sai vikakoodit luettua normaalisti tästäkin yksilöstä.
Kun sain ne vikakoodit luettua, niin vikakoodeja tuli seuraavat:
map-anturin yhteys mukamas ollut särki
Ajonesto estänyt käynnistämisen
Eikös kuitenkin silloin, jos ajonesto tekee jotain vastaavaa esim. ajoneston sirun viasta, syty avaimen kuva mittaristoon?
Onko hyviä ideoita mikä tällä oikein on? Ilmamäärämittari on aikas tuore ja tosiaan ei ole käytetty kaapeli irti virtoja päällä tms.
Autolla ajettu n.250 tkm...ATJ padalla
passat 3b 1,9tdi atj hehkuvalo + ajonesto härö
Valvoja: ffp jäsenet
Soititkin jo tuossa illalla mutta resurssit ei riittäny sillä hetkellä asian ajattelemiseen ja vapauduin nyt vasta edellisestä hommasta... Viallinen tai irtikytketty MAP-anturi tietääkseni aiheuttaa ko. moottorityypeissä sen että auto ei käynnisty, sieltä lähtisin asiaa ensimmäisenä selvittämään. Viisaammat vahvistakoon.
Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 22 vierailijaa