Dieselillä kiihdytys

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

naukja2
-
Viestit: 77
Liittynyt: 26.12.2006 18:02

Dieselillä kiihdytys

ViestiKirjoittaja naukja2 » 20.5.2009 22:58

Kummalla tavalla pääsee parempaan lopputulokseen kiihdytettäessä paikaltaan?

-Kiihdyttäen kierrokset "tappiin" pykälä kerrallaan?

-Kiihdyttäen siten, että vaihtaa isommalle jo siinä vaiheessa kun vaihto tiputtaa kierrokset parhaalle vääntöalueelle seuraavalle pykälälle?

Vähän sekavasti kyselty mut eiköhän siitä tarkoitus selvinne..

Motta

Dieselillä kiihdytys

ViestiKirjoittaja Motta » 20.5.2009 23:36

Itse kokeilemalla saat helpoiten sen selville, ja kussakin autossa on omanlaisensa voimansiirto ja moottori. 0 - 20 km/h auto kiihtyy parhaiten yhdellä vaihteella eli väännöllä, 20 - 80 km/h useammalla vaihteella eli teholla. Ei tietenkään sovi yleistää, mutta teorian tasolla toimiva kaava.

Mikäli oikein ymmärsin tuon jälkimmäisen mainitsemasi vaihtoehdon, niin tuen jollain tapaa tuotakin teoriaa, vaikkakin nopeampi vaihteenvaihto saattaisi olla siinä mielessä parempi, ettei nopeus hidastu odotellessasi kierrosten putoamista parhaalle kierrosluvulle vääntöä tai tehoa ajatellen.

EDIT:
AutoWikin artikkeli aiheesta.
Viimeksi muokannut Motta, 20.5.2009 23:42. Yhteensä muokattu 2 kertaa.

Una
-
Viestit: 992
Liittynyt: 15.2.2004 16:58

ViestiKirjoittaja Una » 20.5.2009 23:38

Kiihdyttäen siten että renkaalla vaikuttava voima seuraavalla vaihteella on suurempi kuin edellisellä. Koulussa tuli tuollainen ajotilapiirros ASV-moottoriselle leonille laadittua ja siinä optimaaliset vaihtokohdat olivat muistaakseni jossain likimain 4600 kierroksen paikkeilla, vähän vaihteesta riippuen..

Tietysti teoriassa olisi parasta suurentaa pyörällä näkyvää vääntömomenttia käyttämällä moottoria jatkuvasti parhaan tehon kierroksilla kytkintä luistattamalla ja vaihteita sopivasti vaihtamalla, joskaan se ei ole käytännössä alkuunkaan järkevä vaihtoehto..

Edit: Tarkastin vaihtokohdat:

1-2 4490rpm 40,9km/h
2-3 4630rpm 77,0km/h
3-4 4315rpm 109,8km/h
4-5 4490rpm 158,3km/h

Laskelmat eivät tosin ole aivan täysin yhtäpitävät totuuden kanssa.. laskennallisesti 0-100km/h saavutetaan 12,44 sekunnissa ja todellisuudessa tuo taitaa sujua jonkinverran nopeammin mm. alakanttiin ilmoitetusta moottoritehosta ja laskuissani pitkähkönpuoleiseksi vaihteenvaihtoajasta johtuen.

Motta

Dieselillä kiihdytys

ViestiKirjoittaja Motta » 21.5.2009 0:14

Una kirjoitti:Laskelmat eivät tosin ole aivan täysin yhtäpitävät totuuden kanssa.. laskennallisesti 0-100km/h saavutetaan 12,44 sekunnissa ja todellisuudessa tuo taitaa sujua jonkinverran nopeammin mm. alakanttiin ilmoitetusta moottoritehosta ja laskuissani pitkähkönpuoleiseksi vaihteenvaihtoajasta johtuen.

Oletko tehnyt laskelmasi ko. moottorin vai auton kiihdytysoptimista? Oletan sinun tehneen ajotilapiirroksesi ainoastaan moottoria koskien, mutta ottaen huomioon kaikki suureet ja kiihdytystä vastustavat voimat (esim. auton massa ja ilmanvastus) kiihtyvyys on enemmän kuin mainitsemasi 12.44 sekuntia, ei alle sen.

diffas
-
Viestit: 878
Liittynyt: 11.4.2008 14:24
Viesti:

ViestiKirjoittaja diffas » 21.5.2009 0:53

Aika harvassa tdi:ssa on enään kunnolla vetoja 4500kierroksen jälkeen vaan.
Jotkut on joskus sanonut, että paras vaihtokohta on siinä missä on huipputeho.

vag-on
-
Viestit: 84
Liittynyt: 27.1.2009 17:20

ViestiKirjoittaja vag-on » 21.5.2009 6:11

Eipä sitä ilman vääntö-/tehokäyrää oikein voi edes laskea. Muuten menee kokeiluksi.
Käyrästä sitten katsotaan parhaan tehon alue, jota käytetään. Se ei välttämättä ole kuitenkaan huipputehokohta, missä vaihdetaan.
Riippuu vaihteistosta ja tehokäyrän tasaisuudesta. Aika vaikea sitä on sanoiksi pukea, mutta lasketaan paras keskiarvoteho vaihtovälille.

Una
-
Viestit: 992
Liittynyt: 15.2.2004 16:58

ViestiKirjoittaja Una » 21.5.2009 8:55

Oletko tehnyt laskelmasi ko. moottorin vai auton kiihdytysoptimista? Oletan sinun tehneen ajotilapiirroksesi ainoastaan moottoria koskien, mutta ottaen huomioon kaikki suureet ja kiihdytystä vastustavat voimat (esim. auton massa ja ilmanvastus) kiihtyvyys on enemmän kuin mainitsemasi 12.44 sekuntia, ei alle sen.


Kyllä ihan koko autolle tuli tuo ajotilapiirros kaikkine vastusvoimineen tehtyä. Käytännössä kokeiltuna kylmällä (-20) ja kuivalla talvikelillä kuitenkin tuli kellotettua alle 11 sekunnin tulos, jossa oli lähtökin kakkosvaihteella.


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 19 vierailijaa