Apulaitehihnan varresta kuuluu kolinaa

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

portteristi
-
Viestit: 7
Liittynyt: 7.12.2008 13:12

Apulaitehihnan varresta kuuluu kolinaa

ViestiKirjoittaja portteristi » 7.12.2008 14:26

Hei,

Lyhyesti:

Autona on TRP 2,5 TDI acv -01 ilmastoinnilla. Osaako joku kertoa mitä ovat kuvan laitteet 2 ja 3? Ilmastointilaite toinen näistä? (kaiketi 1. on kampiakselin päässä oleva kiekko, 4. ja 6. ohjainpyöriä ja 5. laturi).

Kuva

Vähän pitemmästi:

Tuli ongelmia auton kanssa.

Apulaite/moniurahihnan suunnasta alkoi aluksi kuulumaan ajoittaista ja vain tietyllä kierrosluvulla ilmenevää räminää, ihan kuin jokin olisi resonoinut. Reissun päällä kun oltiin matkaa jatkettiin. Kohta räminä muuttui kolinaksi ja matkanteko päätettiin keskeyttää.

Helpottaisi tuskaa jos tietäisi mitä nämä laitteet 2. ja 3. ovat ja mikä vika näissä saattaisi olla kun oireet ovat edellä kuvatun mukaisia.

Otan tietenkin remmin pois kun kerkiän ja totean onko vika koneessa vai jossakin apulaitehihnan varressa olevista laitteista/pyöristä.

sa
-
Viestit: 1333
Liittynyt: 5.12.2006 12:10

ViestiKirjoittaja sa » 7.12.2008 14:59

Ei vesipumppukaan ikuinen ole, mutta veikataan 3 ja 1. Remmin joudut löysäämään niin tiedät enemmän.

WAGner
-
Viestit: 56
Liittynyt: 7.12.2004 19:16

ViestiKirjoittaja WAGner » 7.12.2008 15:00

3. ilmastoinnin kompura
2. taitaa olla ohjaustehostimen pumppu?

Pee_Pee
-
Viestit: 96
Liittynyt: 16.3.2008 12:23

ViestiKirjoittaja Pee_Pee » 7.12.2008 17:35

Melkeimpä uskaltaisin väittää että kammen päässä oleva iso pyörä on menny rikki. Pariin autoon ollaan tuo vaihdettu koska ulkokehä lahtee ajan myötä irti ja aiheuttaa juurikin mainitsemaasi ääntä. Eli pyörä on kuvassa merkitty numerolla 1.

portteristi
-
Viestit: 7
Liittynyt: 7.12.2008 13:12

ViestiKirjoittaja portteristi » 7.12.2008 17:55

Kaunis kiitos kaikille jo vastanneille asiallisista vastauksista! :)

Melkeimpä uskaltaisin väittää että kammen päässä oleva iso pyörä on menny rikki. Pariin autoon ollaan tuo vaihdettu koska ulkokehä lahtee ajan myötä irti ja aiheuttaa juurikin mainitsemaasi ääntä. Eli pyörä on kuvassa merkitty numerolla 1.


Eli tarkoitatko että ko. pyörä on rakennettu useammasta osasta ja näiden osasten liitokset pettävät? Sattuisiko olemaan tiedossa kuvaa tämmöisestä tapauksesta?


Mielenkiintoista. En ole kovin innokas auton remonttaaja, lähinnä käytännön pakosta koitan pitää pirssiä kunnossa, mutta nyt täytyy sanoa että syyhyttää päästä tunkkaamaan auto ylös ja selvittämään mikä siellä oikein on vialla.

sa
-
Viestit: 1333
Liittynyt: 5.12.2006 12:10

ViestiKirjoittaja sa » 7.12.2008 18:08

http://volkswagen.msk.ru/forum/index.ph ... &hl="[%E4%E8%E7%E5%EB%FC"
Ei löytynyt kuvaa sinun koneesta, mutta periaate sama tuossa.

portteristi
-
Viestit: 7
Liittynyt: 7.12.2008 13:12

ViestiKirjoittaja portteristi » 7.12.2008 19:43

Elikä dataa tähän keskusteluun, ilman remmiä pyöritystä on nyt testattu ja rohina ja pauke kuuluu edelleen. Eli noista 6 pyörivästä tuo 1. pyörä eli kammen päässä oleva värähtelynvaimenninpyörä on vahvimmillaan ehdokkaaksi rikkoontuneesta osasta.

Tuo värähtelynvaimenninpyörä tuntuu pitävän sisällään jonkinlaisen jousitusratkaisun, joka vaikuttaa pyörän sivusuuntaiseen sijaintiin (eli ohjaa pyörää ja remmiä joko lähemmäksi tai kauemmaksi konetta). Ennen remmin irroitusta silmäilin remmiä ja pyöriä(sorry en ottanut kuvaa), mutta näytti siltä että tuo kammen päässä oleva värähtelynvaimenninpyörä veti remmiä jonkin verran lähemmäksi konetta. Ts. se värähtelynvaimenninpyörä vaikutti olevan muita lähempänä konetta, sillä värähtelynvaimenninpyörän suhteen remmi oli asianmukaisella kohdalla mutta ohjainpyörän kohdalla remmi oli n. kolme milliä pyörän yli eli lähempänä konetta. Antaako tämä viitteitä mahdollisesta viasta?

En irroittanut värähtelynvaimenninpyörä vielä, mahtaakohan sen irroittamiseen liittyä mitään kummempia kommervenkkeja? Se on neljällä kuusiokolopultilla (6 mm) ja yhdellä suuremmalla keskiöpultilla kiinni.

Heitetäänpä tähän vielä kysymys että voiko moottoria testata pyörittää ilman tuota värinänvaimenninpyörää? (todetakseen että vika on siinä pyörässä eikä itse moottorissa)

DOC
-
Viestit: 300
Liittynyt: 29.3.2006 22:54

ViestiKirjoittaja DOC » 7.12.2008 21:31

Värinänvaimentimesta alkaa lähteä maitosuklaan väristä pölyä ennen kuin se hajoaa. Sitä on yleensä koko koneen oik. pääty ja ilmansuodatin täynnä. Oliko?

Värinänvaimennin on ihan stanan kovassa kiinni sillä keskiöpultilla. Vaatii vartta ja voimaa että sen saa auki. Sitten pitää uusi saada yhtä tiukkaan kiinni, ei siinä muita kommervenkkejä ole.

Eerop
-
Viestit: 525
Liittynyt: 25.4.2005 20:42

ViestiKirjoittaja Eerop » 7.12.2008 22:08

eikös tuo kampuran pyörä ole ihan niillä 4 tai 3 pikku pultilla kiinni. näin ainakin 1.9 koneissa

Jarno.v
-
Viestit: 218
Liittynyt: 6.9.2004 22:49

ViestiKirjoittaja Jarno.v » 7.12.2008 23:01

Tuossa se on sillä kuningaspultilla myös kiinni, ja vedetään muuten Lujaan.

Saattaa huomata tuossa että pyörän koneenpuolimmainen osa on kiinni jakokopassa, koska hajotettaan se alkaa erkanemaan, saattaa irrota kokonaankin.

Ei ole mikään harvinainen vika vitosdiiselissä tuo.

Tuon pyörän kun löysäät irti niin viimeistään sitte huomaat miten se on ratki kumiosastaan.

Pee_Pee
-
Viestit: 96
Liittynyt: 16.3.2008 12:23

ViestiKirjoittaja Pee_Pee » 8.12.2008 4:08

Se on satavarmasti paskana se kampuran päässä oleva pyörä, siitä tiedän sen jos se vie remmiä lähemmäs ja kauemmas koneesta. Siinä alapyörässä on keskiosa metallia ja sit välissä on kumia jonka pitäis pitää se ulkokehä paikoillaan, kumi antaa aikaa myöden periks ja se ulkokehä alkaa elämään omaa elämäänsä. Se pyörä ei sit ole ihan ilmainen osa, audiin maksoi muistaakseni reilut 200€.

portteristi
-
Viestit: 7
Liittynyt: 7.12.2008 13:12

ViestiKirjoittaja portteristi » 8.12.2008 8:32

Värinänvaimentimesta alkaa lähteä maitosuklaan väristä pölyä ennen kuin se hajoaa. Sitä on yleensä koko koneen oik. pääty ja ilmansuodatin täynnä. Oliko?


Maitosuklaa - kuvaus kolahtaa kohdalleen, siellä todella on tällaista tavaraa kotitarpeiksi. Näin joulun alla se saisi myös olla sitä miltä se näyttää :)

Pikkusen päälle puolen toistasadan euron lupasi paikallinen varaosaliike sen mulle ja löytyy hyllystä - iltapäivällä hakemaan.

Tuossa kuvassa ei täysin näy mutta pyörä on siis neljällä kuusiokolopultilla ja yhdellä keskiö "kuningaspultilla" kiinni.

Saisi varmaan olla montun päällä auto että mahtuu tarpeeksi pitkää vipuvartta käyttämään kuningaspultin avaamiseksi.

DOC
-
Viestit: 300
Liittynyt: 29.3.2006 22:54

ViestiKirjoittaja DOC » 8.12.2008 8:42

Saisi varmaan olla montun päällä auto että mahtuu tarpeeksi pitkää vipuvartta käyttämään kuningaspultin avaamiseksi.


Tätä juuri tarkoitin tuolla "voimaa ja vartta"-kommentilla.

portteristi
-
Viestit: 7
Liittynyt: 7.12.2008 13:12

ViestiKirjoittaja portteristi » 8.12.2008 9:04

eikös tuo kampuran pyörä ole ihan niillä 4 tai 3 pikku pultilla kiinni. näin ainakin 1.9 koneissa


Tuo voi olla ihan oikein, soitin 1,9 - kaverille joka sanoi että keskiöpultti ei välttämättä pidä värinänvaimenninpyörää laisinkaan paikallaan. Sen löysäämisestä kuitenkin johtuva helpotus ilmenee koska kuusiokolopultit painavat värinänvaimenninpyörää kartiomaista keskitintä vasten ja suuren pultin löysääminen tuo tilaa seutuville. Värinänvaimenninpyörä on irrotettavissa kuitenkin kevyesti naputtelemalla ilman kuningaspultin löysäämistä 1,9 koneessa. Arveli että näin olisi myös 2,5 koneessa.

sa
-
Viestit: 1333
Liittynyt: 5.12.2006 12:10

ViestiKirjoittaja sa » 8.12.2008 9:23

Kokeile ensin helpointa/vähemmän voimaa vaativaa (omassa t4:ssä joutuu 27mm hylsyllä kunkkupultin irroittamaan).

Eerop
-
Viestit: 525
Liittynyt: 25.4.2005 20:42

ViestiKirjoittaja Eerop » 8.12.2008 10:36

Jos siellä ne 4 pientä pulttia on niin niistä se sillon irtoaa. Ei kannata ainakaan sitä kuningaspulttia aukaista jos on ne pikku pultit. Vasaraa vähän käytät pyörään niin jo irtoaa

portteristi
-
Viestit: 7
Liittynyt: 7.12.2008 13:12

ViestiKirjoittaja portteristi » 8.12.2008 11:36

Wetterillä sanoi että 1,9 ja 2,5 on aivan eri asia tässä suhteessa. Siellä volvon ohjeistuksen mukaan iso pultti tulee 2,5 :een vaihtaa samassa yhteydessä kun itse värinänvaimenninpyörä vaihdetaan.

Eerop
-
Viestit: 525
Liittynyt: 25.4.2005 20:42

ViestiKirjoittaja Eerop » 8.12.2008 13:16

Kokeile ensin ilman sen kuningaspultin irroitusta. Se taitaa olla 14mm 10.9, 90nm ja 90astetta eli ei ole kovin helppo vetäistä tiukalle.

Jarno.v
-
Viestit: 218
Liittynyt: 6.9.2004 22:49

ViestiKirjoittaja Jarno.v » 8.12.2008 13:42

Se iso pultti pitää joo irrottaa ja vaihtaa myös.
Tulee kiinni 160nm ja 180asteita päälle.
Siihen on erikoistökalu joka pitää kampiakselia siitä pyörästä paikallaan, ilman sitä aika hankala kiristää pulttia oikein.
Pienet pultit on 20nm ja 90astetta päälle.

OT. mistä wetteriltä kysyit?

MikaJ
-
Viestit: 4043
Liittynyt: 24.7.2003 18:09

ViestiKirjoittaja MikaJ » 8.12.2008 17:40

Ennen kuin lähtee hommaan niin hommaa erikoistyökalun millä saa pidettyä tuota pyörää paikoillaan, tai mittailee ja varaa sopivat tarveaineet että saa tehtyä sellaisen (ei paha). Jos on hankala kiristää ilman kunnon työkaluja, niin vielä mahdottomampi ottaa auki. Iskevää mutteriväännintä ei saa missään nimessä käyttää, halkaisee nokkahihnan pyörän.

Tismalleen tuollaisilla työkaluilla (no momenttiavain eri valmistajan) tuli omaan 5syliteriseen tehtyä jakoremppa, eikä muuten ole mitenkään ylimitoitettu koko.
http://img.photobucket.com/albums/v700/rev-head/100_0090.jpg

portteristi
-
Viestit: 7
Liittynyt: 7.12.2008 13:12

ViestiKirjoittaja portteristi » 9.12.2008 16:54

Nonii, nyt on limppu vaihettu! Turvauduin ns. ammattiapuun, volkkarin merkkihuoltofirmassa hoitivan homman kuntoon.

Ei löytynyt eilisillaksi työkalua mistään joten oli luonteva valinta viedä auto huoltoon. Tunnin työn velottivat ja homma tuli kuntoon, syytä siihen on olla tyytyväinen kun ajattelee toiminnan nopeutta, hintaa ja toisaalta homman vaativuutta, erikoistyökalutarvetta, omia taitoja ja kiirettä.

OT. mistä wetteriltä kysyit?


Niin, en soittanut Wetterin aspaan vaan soitin tutulle kaverille joka on asentajana oulun wetterillä. Sanoi tuosta limpun pultista että metrisen jatkovarren kanssa moni mies jää kevyeksi sitä avatessa.

Sivuäänet on nyt poissa ja näkisin että tämä ongelma on nyt ratkaistu. Isot kiitos kaikille foorumilla auttaneille!


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 30 vierailijaa