AAZ kierrosluvun rajoittaminen

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

Slantsix
-
Viestit: 5867
Liittynyt: 23.7.2003 11:36
Viesti:

AAZ kierrosluvun rajoittaminen

ViestiKirjoittaja Slantsix » 29.3.2008 3:15

Viime katsastuksessa inssi sai poljettua 6100rpm reppana AAZ irti. Voiko tota rpm mitenkäää vähentää.
Tällä viittaan tohon turboakseli.... keskusteluun jossa sanottiin 5100-5300 sopiva.

TerZi1982
-
Viestit: 1631
Liittynyt: 1.3.2004 0:17
Viesti:

ViestiKirjoittaja TerZi1982 » 29.3.2008 3:35

eikös AAZ:tassa oo ihan kaasuvipua tönivä rajotintappi, töni kaasuvipu tappiis ja kato mitä vasten se menee

Kane
-
Viestit: 344
Liittynyt: 1.11.2003 20:45

ViestiKirjoittaja Kane » 30.3.2008 12:26

Mekaanisestihan se säädetään AAZissa, juuri niinkuin Terzikin mainitsi... Aika pirteesti kiertää kyllä nyt....
Jos se muuten on vakiomoottori, niin 5000 on ihan riittävä. Jos piristetty, niin voit sen muutaman satasen ottaa lisää... nimittäin jos tuntuu että "välitykset loppuu" eikä kulje riittävästi... Yleensä siellä yläkierroksilla enää mitään voimaa ole...

Pekopee
-
Viestit: 79
Liittynyt: 13.8.2007 21:38

Dieselin kierrosluvun säädin

ViestiKirjoittaja Pekopee » 30.3.2008 13:32

Vanhassa 1.5D Volkkarissa oli säädin säädetty katkaisemaan suihkutuksen TM.n koeajotietojen mukaan 5830 r/min. kohdalle.

VW.n 1.6 dieselissäkin se on suunnilleen samalla alueella. Mmulle ei oo koskaan tullut sellaista dieseliä vastaan, jossa säädin ei olisi toiminut oikein. Olen tosin hoitanut pumppua säännöllisin kakstahtiöljyn lisäyksin polttoaineeseen (100-200G. tankilliseen) Ikinä ei autoihini oo tarvinnut diesellaitteita korjata, eikä uusia, kuin suodattimia ja parikertaa pumpun kanteen kaasuvivun akselin tiivisteitä. VW Dieselit joilla oon ajanut ovat olleet vähintään 400 000km. ajettuja. Hintaa niillä on ollut 100-750€ kun ne oon ostanut ja niillä yleensä oon sitten ajanut 150 000-400 000km. siitä ettnpäin, visusti oman huolto-ohjelmani mukaan.

VW.si suihkupumpussa on todennäköisesti säädin jumiutunut osittain, en nimittäin oikein usko, että se noin korkealle antaisi ehjänä kierrättää. Suurimman tehon kierrokset dieselissä on aivan eri asia, kuin suurimmat ryntäyskierrokset. Suihkupumpussa oleva keskipakosäädin sitten estää syötön katkasemisellaan koneen "halki" polkemisen.

VW.n 1.9D kierrosrajoittajan arvosta en taas oo oikein tarkkaa arvoa löytänyt, mutta noin näppituntumalta sanoisin, että se jossakin 5500-5800 kierroksen välillä,. tehtaalla pumput säädetään tilaajan toivomuksen mukaan.

Näin ollen kannattaa kysyä asiaa mieluummin Volkkarilta, tai dieselkorjaamolta joka näitä Boscheja Tai CAV pumppuja huoltaa jotka Volkkatrilla on käytössä. Ttäältä näyttäis löytyvän tietoa vähän ."hihasta" ravistettuna, onneksi nuo aiemmat neuvojat kuitenkin kertoivat varsin varovaisia lukuja, mikä sinänsä on hyvä asia.

Autosi ei kuitenkaan mene katsastuksessa läpi, jos se ei parinkymmenen prosentin sisään saavuta teknisessä manuaalissa ilmoitettuja ominaiskierroksia. Riippuu tosin katsastusmiehestä ja vähän katsastuspaikastakin. Koetin yhdessä pösössä vähän kierroksia rajoittaa ja heti testilappuun tuli maininta, ettei moottori saavuttanut maksimikierroksia, tosin siitä on jo aikaa, kun ranskan ihmeellä ajoin. Oli myös maininta, testilapussa että "arvot olivat raja-arvojen sisällä". Leima tuli.


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 40 vierailijaa