Engine Speed Sensor, Missä ? Golf V/ Touran yms vikakoodeja

Vain dieseleihin liitttyvät asiat

Valvoja: ffp jäsenet

mrjj
-
Viestit: 308
Liittynyt: 15.7.2006 0:25

Engine Speed Sensor, Missä ? Golf V/ Touran yms vikakoodeja

ViestiKirjoittaja mrjj » 7.5.2007 13:02

Linttaprojekti valmistumassa ja ajoin ekat koeajot, mutta tulee vikana moottorista vikakoodi G28 Engine Speed Sensor.
Kyseessä AVQ TDI 74kw

Johtosarjaa kytkeässä mottoriin jäikin kyllä 3pinninen liitin tyhjäksi moottorin edessä keskellä ja en keksinyt mihin sen laittaa.
Onko siellä jossain piilossa joku anturi vielä vai missä tuo mainittu sensori on ?
Kierrosluku ja nopeus toimii mutta tuo vikakoodi tulee ja lisäksi hehkuvalo vilkuttaa (+tiukukello kilkattaa), sille en tosin vikakoodia löytänyt.

Lähtee hemmetin huonosti käyntiin, ikäänkuin olisi ilmausta vaille. Voiko vanha nafta tehdä tuon muuten ? Vai johtuuko just tuosta anturista.
Käy sitten kyllä kuin kello mutta startti on huono.

Miten muuten airbagien suhteen kun herjaa että vänkärin airbag systeemi poiskytkety ja ei vaikuta vaikka kääntä sitä lukkoa hanskalokerossa...voiko esim olla että kun jossain malleissa ei tuota poiskytkentää ole ja nyt tuo kytkin sekoittaa boxia kun tässä mallissa se on ?

Janne

PS: Vois kattoa jos innostuis tänne laittaan tarinaa kuvineen, oli aika työntäyteinen vuoden projekti mutta hyvältähän toi näyttää jo kun jaksais vielä viimeistelyt.

JTH
-
Viestit: 20
Liittynyt: 19.12.2006 13:12

ViestiKirjoittaja JTH » 7.5.2007 13:50

Eikös tuo anturin liitin ole siinä jossain vauhtipyörän läheisyydessä.

Taitaa olla niin, että jos tuo signaali puuttuu, niin moottoriohjaus menee vikatilaan (ainakin uudemmissa TDI-moottoreissa), koska se ei pysty tunnistamaan kampiakselin asentoa oikein. (Kierrosnopeus lasketaan ilmeisesti sitten nokka-akselilta.) Siksi varmaan käyntiinlähtö teettää vaikeuksia.


Palaa sivulle “Tekniikka - Diesel”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Majestic-12 [Bot] ja 34 vierailijaa