uusi katalysaattori
Valvoja: ffp jäsenet
uusi katalysaattori
Katsastuksessa päästöt meni nipin napin läpi, jo ennen tätä pakoputki oli särissyt tietyillä kierroksilla, nyt kun asiaa rupesin tutkimaan niin kun katalysaattoria kopauttaa kuulostaa kun sisällä olisi nyrkin kokoisia kiviä, eli siinä ilmeisesti sitten vika, lisäksi haitari palassa ennen kattia on muutama kerros verkkoa irti mutta se nyt ei varmaankaan mihinkään vaikuta mutta taitaa olla järkevä uusia sekin kun ei varmaan paljo maksa, kellään tietoa? Tänään kun kävin paikallisessa motonetissä olisi katti uusi maksanut liki 200e eli aika suolainen hinta, jos tuollaisen nyt sitten joutuu ostamaan niin kannattaao labda uusia samalla, jostakin olen kuullut että rikkinäinen lamda aiheuttaa katoin hajoamisen?
Onko tarvike lambdoista mihinkään?
Voisiko jostakin saada vaikkapa käytettynyä tuon katalysaattorin, jos jollakin on myytäväksi niin laitappa viestiä.
Auto on vw golf 1.8 abs koneella
Onko tarvike lambdoista mihinkään?
Voisiko jostakin saada vaikkapa käytettynyä tuon katalysaattorin, jos jollakin on myytäväksi niin laitappa viestiä.
Auto on vw golf 1.8 abs koneella
Ei kannata ostaa tarvikelambdoja. Osta aito Boschilainen niin se kestää. Katalysaattori saattaa ottaa damagea jos ajelet rikkinäisellä lambdalla eikä seossuhde oli kunnossa.
Motonetissä on myös noita yleismallisia katalysaattoreita. Ei ole pahan hintaisia.
Motonetissä on myös noita yleismallisia katalysaattoreita. Ei ole pahan hintaisia.
sama homma, takavaimenninkin helisee, muttei ajossa kuule niin ei haittaa, noissa tarvike kateissa on vaan se huono että voi joutua hitsaamaan kun eikös ole laippa kiinnitys toisessa päässä kattia? Romikselta löytys hintaan 75e, kannattaakohan ostaa käytettynä? Löysitkö jonkun syyn miksi katt haosi?
Mulla lähtenyt kaks kertaa kolmoskoppasessa katin sisuskalut irti. Ekalla kerralla se "elementti" vain irtosi ja alkoi kolisemaan katin sisällä. Katti vaihtoon ja käytetty orkkis tilalle. Talvella kolahti jääkökköön ja taas irtosi sisuskalut. Sitten keväällä kun katin vaihtoi toistamiseen oli sisuskalut jo ihan palasina ja yksi pala oli päässyt takapöntön lähelle mutta tuli ravistelemalla pois.
otin katin tossa irti ja kopistelin ylimääräset plat pois ja heitin kiinni kun ei tähän hätään uuttakaan mistään saanut, palaset olivat sulaneet puoliksi eli olisiko lambdassa vikaa, voiko testata mitenkään, voiko uuden lamdan heittää jo ilman ehjää kattia paikoilleen vai rikkoontuuko tai rikkooko jotakin
Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”
Paikallaolijat
Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 39 vierailijaa