kytkinvaijeri ongelma

Kaikki bensiinimootterihin ja niihin liittyvään tekniikkaan keskittyvä

Valvoja: ffp jäsenet

jetta 1.6 tdic
-
Viestit: 503
Liittynyt: 30.7.2003 15:43

kytkinvaijeri ongelma

ViestiKirjoittaja jetta 1.6 tdic » 5.6.2006 12:14

vaihdoin -91 jettaan vaihde lootan ja ongelma on sen jälkeen että kytkin tahtoo luistaa.muutenkin kytkin ottaa ihan sika ylhäältä=O

ennen lootan vaihtoa ei ollu ongelmaa.

ilmeisesti tässä taitaa olla automaattisäädöllä oleva kytkinvaijeri?ei tuota pahemmin säätelemään kyllä näyttäis pystyvän!

eli oisko vikaa tuossa vaijerin automaatti säädössä?pitäisikö kokeilla uusia tuo vaijeri?käykös tuommoinen EI automaattisäätöinen vaijeri tilalle,ois vissiin vähän halvempi?

rrock
-
Viestit: 161
Liittynyt: 23.7.2003 10:06
Viesti:

ViestiKirjoittaja rrock » 5.6.2006 12:28

Heitämällä menee mauaalisäätöinen paikoilleen, mutta ei tuntuma muuttunut sillä yhtään. Mulla ottaa kanssa kytkin todella ylhäällä, en tiedä onko vika vai ominaisuus.
Remontin jälkeen uusi kytkin(LUK) alkoi pitämään kunnolla omia aikojaan uuden karheuden kuluta pois.

jetta 1.6 tdic
-
Viestit: 503
Liittynyt: 30.7.2003 15:43

ViestiKirjoittaja jetta 1.6 tdic » 5.6.2006 12:53

joop muutes huomaa kans että kytkin polkimessa ei ole YHTÄÄN "tyhjää" niinkuin ennen oli pari/kolme senttiä.joten taitaa luistaminen johtua siitä että ei ole tuo säätö ehkä ihan kohdillaan=O
no pitäne huomenna hakea manuaalisäätöinen vaijeri ja kokeilla säätää josko tuon saisi taas pitämään!


Palaa sivulle “Tekniikka - Bensa”

Paikallaolijat

Käyttäjiä lukemassa tätä aluetta: Ei rekisteröityneitä käyttäjiä ja 33 vierailijaa